Emek

KESK, “Tüm kamu emekçilerini ortak hareket etmeye çağırıyoruz”

H. Merkezi: AKP ve yandaş Memur-Sen arasında imzalanan satış sözleşmesine ilişkin İzmir’de KESK üyeleri basın açıklaması geçekleştirdi.

KESK İzmir Şubeler Platformu, Konak Eski Sümerbank önünde AKP ve yandaş Memur-Sen arasında imzalanan satış sözleşmesine ilişkin basın açıklaması yaptı.

İhanet sözleşmesine hayır, emekçiler ortak mücadeleye” pankartı açan KESK üyeleri “Sahte TİS’e hayır”, “Dilenenler değil direnenler kazanır” ve “Sadaka değil insanca bir ücret istiyoruz” dövizleri taşıdı. “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Sefalete teslim olmayacağız” ve “AKP zammını al başına çal” sloganlarının atıldığı eyleme, DİSK ve TMMOB temsilcileri de katıldı.

 

Milyonlarca kamu emekçisi kaybetti

Kitle adını basın açıklamasını okuyan KESK Dönem Sözcüsü ve BES İzmir Şube Başkanı Mustafa Güven, maaşlarının yüzde 25 eridiğini ifade etti. Güven, “Memur Sen Genel Başkanı kümülatif zammın yüzde 17,5 olduğunu söyledi. Oysaki teklifleri yüzde 34, kabulleri 16 buçuktur. Teklif ile kabul arasındaki fark eksi 17 buçuktur. Rakamlarla oynayarak olduğundan fazla gösterebilirsiniz, ancak gerçekleri saklayamazsınız. Kamu emekçileri ne kadar yoksullaştıklarını biliyorlar zaten.” dedi.

Hükümet tarafından sunulan teklifin, istenen teklifin yarısının altında sunulduğuna dikkat çekerek, “Memur-Sen’in ‘21 Ağustos 2017’ bu teklifi ret edip ‘Milletin adamı belirlesin’ gibi feveranlar, ‘bu teklife kapalıyız’ gibi memurun tepkisini yumuşatmaya yönelik oyuna dahi hükümet bugün ‘buçuk’ eklemeyle kabul etmesi sonucu, kaybeden sadece Memur-Sen üyeleri olmamış, milyonlarca kamu emekçisi ve emeklisi aileleri ile birlikte kaybetmiştir. Ortaya çıkan tablo OHAL hukuksuzluğu ve Memur-Sen sendikacılığının sonucudur” dedi

 

“Birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz”

Bıçağın kemiğe dayandığını söyleyen Güven, “Tüm kamu çalışanları sendikalarının üyelerine, tüm hükümet yetkililerine ve tüm kamu emekçilerine sesleniyoruz! Biz kamu emekçileri olarak hiç bir ayrım gözetmeksizin farklılıklarımızı bir kenara bırakarak temel taleplerimiz için ortak hareket etmeye çağırıyoruz. Acil taleplerimizi kazanana kadar satış sözleşmesine karşı fiili meşru mücadele hattında birleşelim. KESK olarak sendikalı, sendikasız tüm kamu emekçilerini haklarının, özgürlüklerinin ihanet-satış sözleşmeleri ile yok sayılmasına karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu