Emek

KESK tutuklamalarına İzmir’den tepki

İzmir: KCK operasyonları” adı altında gerçekleştirilen tutuklamaların son furyası olarak yapılan KESK tutuklamaları İzmir’de yapılan bir basın açıklamasıyla protesto edildi.

28 Haziran günü Sümerbank önünde toplanan KESK üyeleri buradan AKP İl Binası önüne bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

Yapılan yürüyüşte KESK’e yönelik tutuklama furyasını protesto eden kitle burada polis engeli ile karşılaştı. KESK adına Rahmi Sağlam’in okuduğu basın metni ile açıklama sonlandırıldı.

Basın metninde; “söz konusu 58 kişinin hem sendikal mücadelede öne çıkmış isimler olmaları hem de Kürt olmaları keyfi gözaltıların asıl amacını ortaya koymaktadır. AKP Hükümeti kendisi ile aynı görüşü paylaşmayan Kürtlerin siyaset yamasına tahammül edemediği gibi; sendikacılık yapmasına da tahammül edemediğini bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Son bir yılda tutuklanan 26 kişi ile birlikte toplamda 40 KESK yöneticisi ve üyesi tutuklanması gözönünde bulundurulduğunda, adeta Ortaçağ karanlığının ‘cadı avı ‘nı anımsatan, hukukun, insan haklarının sendikal hakların ayaklaraltına alındığı bir planın yaşama geçirilmek istendiği görülmektedir” denildi.

Eyleme birçok devrimci, demokrat kurumun yanı sıra Partizan da destek verdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu