Emek

KESK üyelerine polis saldırısı: 33 gözaltı

H. Merkezi: KHK’lerle ihraç edilen üyeleri için birçok ilde eylem yapan KESK üyelerine saldıran polis, Malatya’da 30, Ankara’da ise 3 sendikacıyı darp ederek gözaltına alındı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Kanun Hükmünde Kararnameler ile ihraç edilen üyelerine ilişkin birçok ilde yaptığı eylemlerle, üyelerinin işlerine iade edilmesini istedi. Ankara’da KESK üyeleri OHAL’in kaldırılması, iş güvencesini ortadan kaldıran KHK’lerin iptal edilmesi ve ihraçların geri döndürülmesi için Sakarya Caddesi’nde bir araya geldi. Bir araya gelen KESK üyelerine, polis tarafından “Yasak” denilerek izin verilmedi.

Yasağın hukuksuz olduğunu belirten KESK üyeleri oturma eylemi başlattı. Polisler sendikacılara biber gazıyla saldırarak üç sendikacıyı darp ederek gözaltına aldı.

Malatya’da da, Eğitim Sen ve SES üyesi Özkan Karataş, Erdoğan Canpolat, Cengiz Uğurlu ve Umut Sertaç Ökdemir isimli emekçiler, “İşimi geri istiyorum” sloganıyla aralıksız olarak düzenledikleri oturma eylemini 26’ncı gününde de devam ettirdiler. Emeksiz Meydanı’nda gerçekleştirilen eyleme, KESK Şubeler Platformu üyesi çok sayıda emekçi destek verirken, polis hiçbir gerekçe belirtmeden kitleye saldırdı. Polis, en az 30 sendika üyesini darp ederek gözaltına aldı.

Gözaltına alınan KESK üyeleri, İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu