Emek

KESK’ten 4+4+4 tepkisi

İstanbul: 4+4+4 adı altında eğitim sisteminde yapılan değişikliklere yönelik tepkiler sürüyor.

Bugün (17 Mart) saat 14.30’de Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen KESK İstanbul Şubeler Platformu buradan Taksim Tramvay Durağına yürüdü. Kitle yürüyüş boyunca ” Parasız, bilimsel, ana dilde eğitim”, ” Dindar gençlik istemiyoruz”, ”Sivas’ın hesabı sorulacak” sloganlarını haykırdı. Eyleme Hasip Kaplan’ın yanı sıra pek çok devrimci, demokrat kurum, siyasi parti temsilcileri de destek verdi. Taksim Tramvay durağına gelen kitle, burada basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını Eğitim-Sen 4’lu şube başkanı Arzu Erdoğan okudu.

Açıklamada; Taksim Tramvay durağının eylem alanına dönüştüğünü belirten Erdoğan, ” her fırsatta ülkemizde yaşanan anti- demokratik uygulamaların ve emek alanındaki hak gasplarını anlatmak ve duyarlılık geliştirmek için alanlardayız” dedi.  Kürt sorununda çözümün eşit ve demokratik bir yöntem yerine çatışmalı ortamın, şovenist söylemlerle derinleştirildiğini ve devletin bu politikada ısrar ettiğini Arzu Erdoğan, Ortadoğu halklarının barış-kardeşlik-özgürlük bayramı olan Newroz’u engellemeye çalışan hükümete, ayrımcılık ve emek düşmanlığı politikalarından vazgeçmeleri çağrısında bulundu.

Açıklamada, AKP’nin 17 milyon öğrenciyi 4+4+4  ile tek tip eğitime tabi tutmak istediği vurgulandı. Ayrıca sağlıktaki yasalar ile tam bir kaos ortamının yaratıldığına değinildi. Oldukça kitlesel geçen eylem coşkuluydu.  .

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu