Emek

KESK’ten “demokratik ülke” şiarıyla yürüyüş

Ankara: Kamu emekçileri Kolej Meydanı’nda saat 12.00’de toplanarak Ziya Gökalp Caddesi’ne yürüdü. Kamu emekçilerinin yürüyüşünde öne çıkan vurgu son günlerde devletin içerisinde klikler arasındaki ortaya çıkan yolsuzluk rüşvet rezaletiydi.

 

“Rüşvetçiye değil emekçiye bütçe”

Yürüyüş kortejinin en önünde emekçiler boş ayakkabı kutuları taşıyarak yolsuzluğa ve yolsuzluk yapanların korunmasına dikkat çekti. Bu tepki “Bakanların ayakkabı kutuları dolarlarla doluyken bizim ayakkabı kutularımızda yırtık ayakkabılarımız var” diye ifade edildi.

Yine bir emekçinin hükümete atfen yazdığı dövizde “Ayakkabı Kutusu Partisi İSTİFA” yazılı olması dikkatleri çekti. Kitle sık sık “Rüşvetçiye değil emekçiye bütçe”, “Hırsızlar istifa”, “Direne direne kazanacağız” vb. sloganlar attı.

 

“Milyon dolarları makineyle sayıyorlar”

Eyleme katılımın düşük olması ve kitlenin coşkusunun zayıflığı da dikkatleri çekti. Eyleme DDSB’liler de katılarak alanda kıdem tazminatı ile kuşlama, asgari ücret ile ilgili kampanya bildirilerini ve sitıkırlarını yol boyunca kitleye ulaştırdı.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen bir konuşma yaparak son sürecin değerlendirmesini yaptı. Özgen konuşmasında “Bizlere yırtık ayakkabıları layık görenler, kaynakları ayakkabı kutularında saklıyorlar. Bizlere ‘800 TL ile geçinin’ diyenler milyon dolarları makineyle sayıyorlar” dedi.

Eylemde 19 Aralık katliamı da unutulmadı. Katledilen devrimciler bütün konuşmalarda vurgulanarak anıldı. Eylem emekçilerin çektiği halaylarla sonlandırıldı.       

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu