EmekGüncel

KESK’ten Mersin için miting çağrısı

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) kuruluşunun 24. yıl dönümünde bir dizi etkinlikle kutlama gerçekleştiriyor. Mersin’de KESK Şubeler Platformu basın açıklaması ile kuruluş yıl dönümüne dair açıklama yaptı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) kuruluşunun 24. yıl dönümünde bir dizi etkinlikle kutlama gerçekleştiriyor. Mersin’de KESK Şubeler Platformu basın açıklaması ile kuruluş yıl dönümüne dair açıklama yaptı.

Platform sözcüsü Yılmaz Bozkurt, “Askeri darbelerin karanlığını yırtanlar içinden geçtiğimiz sivil darbe döneminin koyu karanlığını da yırtacak bir mücadele birikimine, mirasına ve onuruna sahiptirler” dedi.

OHAL döneminde KHK’larla ihraç edilen üyelerini hatırlatan Bozkurt dünya genelinde yaygınlaşan yolsuzluk ve geçim sıkıntısına dair protestolara da değindi.

Bozkurt; “Neo-liberal hegemonyaya karşı Fransa’dan Arjantin’e, Peru’dan Kolombiya’ya, Şili’ye,Ekvator’a, Lübnan’a, İran ve Irak’a kadar uzanan geniş bir coğrafyada protesto eylemleri ve halk isyanları kapitalist sistemin meşruiyetini yitirmeye başladığını da göstermektedir.

Dünya halkları gelir bölüşümü adaletsizliğine, işsizliğe, yoksullaştırma politikalarına, sosyal güvenlik haklarının her gün biraz daha budanmasına, emeklilerin sistem tarafından bir yük olarak görülmesine, güvencesizliğe, kadın bedenine ve emeğine yönelik saldırılarına başkaldırıyor, itirazlarını daha yüksek sesle ifade ediyorlar” dedi.

‘Tekçi rejim öfkenin ve isyanın sokaklara yansımaması için baskılarına tüm hızıyla devam etse de korkusunu giderek gizleyememektedir’ diyen Bozkurt emekçilere yönelik uygulamalara ilişkin, “Ülkemizde de gerici, muhafazakâr, tekçi iktidar bloğunun yıllardır uyguladığı neoliberal politikalara, gelir dağılımı uçurumuna, eğitim ve sağlık başta olmak üzere kamuhizmetlerinin sermayeye peşkeş çekilmesine, emekçilerin sefalet ücretlerine mahkumedilmesine, savaş politikalarına, laiklik karşıtı programlarına, yolsuzluğa ve yandaşkayırmacılığa karşı öfke ve isyan kar topu gibi her gün biraz daha büyüyor” dedi.

Mücadelelerine devam edeceklerini bildiren Bozkurt, KESK’in onlarca üyesinin kurulduğu yıllarda faiili meçhul cinayetlerle öldürüldüğünü aynı uygulamaların ihraçlar yoluyla günümüzde devam ettiğini söyledi.

Emek ve Demokrasi Platformu’nun 21 Aralık’taki bölge mitingini duyuran Bozkurt  “Demokratik Türkiye, Halk İçin Bütçe” mitingine katılım çağrısı yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu