Gençlik

(video) Kocaeli Üniversitesinde Berkin Elvan eylemi

 

Gezi isyanı sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle vurulup komada giren Berkin Elvan, komada kalışının 269. gününde 11 Mart saat 07.00 yaşamını yitirdi. Berkin Elvan’ı sahiplenmek için gençlik alandaydı.

 Berkin Elvan’ın yaşamını yitirmesinden hemen akabinde tüm Türkiye’de anmalar gerçekleştirdi. Kocaeli Üniversitesi ise ülkede yapılan eylemlerin bir tanesiydi. Kocaeli Üniversitesinde saat 15.00’de toplanan aralarında YDG’lilerin de olduğu yüzlerce öğrenci Berkin Elvan’ın hesabını sormak için derslere girmedi.

Sosyal tesislerin önünde toplanan öğrenciler, burada “Berkin Elvan Ölümsüzdür,  #Koü Boykotta” pankartını hazırlayarak yürüyüşe başladılar. Yüzlerce öğrencinin hep bir ağızdan attığı “Berkin Elvan Onurumuzdur”, “Berkin’in Hesabı Sorulacak”, “Katil Devlet Hesap Verecek”, ” Berkin’in Katili AKP’nin Polisi”, “Gezi Şehitleri Ölümsüzdür” sloganlarıyla rektörlük önüne yürüyüşe devam etti.

Rektörlük önüne gelindiğinde kitle rektörlüğü işgal etmeye çalışmış ancak polisin üniversite hızlıca gelmesiyle eylem çatışmaya dönüştü. Polisin üniversite içerisine gelir gelmez hemen gaz sıkması ve kalkanlarıyla saldırmasıyla başlayan çatışma çok geçmeden öğrenciler tarafından taşlarla yanıt verildi. Ardından çöp konteynerleri yakarak yolu kapatan öğrenciler uzun bir süre taşlarla polise karşı direndi. Polisin takviye güç yaparak yeniden sardırmasıyla geri çekilen öğrenciler sosyal tesisler önüne ikinci barikatı kurdu ve parke taşlarını söktü.

Daha sonra öğrenciler İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine ilerledi. Polisin azgınca saldırısına ve öğrencilerin direnişiyle sonuçlanan eyleme üniversitedeki öğretim görevlilerin polisi ve okul yönetimi kınama adına basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Basın açıklamasının bitmesiyle dağılan öğrenciler bir kez daha polis barikatıyla karşılaştılar. Polis barikatının açılmamasıyla başka yoldan ayrılan öğrenciler Berkin Elvan için otobüsleri işgal ederek merkezdeki yapılan Berkin Elvan eylemine katıldılar.

  İzmit Merkez Berkin Elvan Eylemi

 18.00, İzmit Cumhuriyet parkında toplanan binlerce kişi hep bir ağızdan “Berkin’in Katili AKP’nin Polisi”, “15’inde Bir Fidan Berkin Elvan”, “Berkin Elvan Onurumuzdur”, “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam” sloganlarıyla AKP il binasına yürüyüşe geçildi. Kitle büyük bir öfkeyle AKP il binasına gelerek polis barikatının açılmasını bekledi. Barikatı açmayan polis TOMA’dan kitleye gaz sıkarak saldırdı. Polisin saldırısına direnen kitle yürüyüş yoluna geri çekilerek burada slogan ve şişe attı. Direnişini kırmak için daha fazla saldırıya geçen polis kitleyi yürüyüş yolunda dağıttı.

Dağılan kitleyi gözaltına almak için ara sokaklara dağılan sivil polisler ise dikkat çekti.

Kocaeli YDG 

 [widgetkit id=529]

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=alYMo17L3f0&feature=youtu.be{/youtube}

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu