Güncel

“Köylerinde HES İstemeyen Köylülere Jandarma Eşliğinde Gözaltı”

Köylüler Rize’nin içme suyunu sağlayan Andon deresine HES yapmak isteyen belediyenin ve Şımart Hidroelektrik şirketine ait iş makinelerinin önünü kesti. Jandarma iki köylüyü gözaltına aldı, şirkete yolu açtı. Gözaltına alınanlardan Yusuf Esir daha öncede HES’e karşı çıktığı için belediyedeki işinden atılmıştı.

Andon köylüleri Yusuf Esir ile daha önce Andon Vadisi’nde HES karşıtı mücadele ile tanınan ve açtığı davalarla HES’i durduran Yurttaş Kazım’ın kardeşi Nazım Delal,iş makinelerinin önünü kestikleri ve HES çalışmasına izin vermedikleri için gözaltına alındı.

Söz Konusu HES’ise Her Yol Mubah

Andon deresinden beslenen Andon İçme Suyu Tesisleri Rize merkezin 9 ilçe ve 26 köyün içme suyunu karşılıyor. Rize İdare Mahkemesi’nin havza planı olmadan dere üzerinde çalışma yapılamayacağı ve DSİ’nin Salarha’yı içme suyu havzası olarak ilan etmesine rağmen AKP’li Belediye Başkanı Bakırcı, Belediye’ye ait Rize Su Yap İş şirketi üzerinden Galatasaray’ın eski başkanı Mehmet Cansun’a ait Smart Hidroelektrik şirketine HES ihalesi verdi. DSİ’nin HES yapımına onay vermemesi üzerine bu defa Rize Belediyesi ile İl Özel İdare’si arasında bir protokol imzalanarak, içme suyu takviyesi adı altında HES çalışmasına devam etmeye çalıştı. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu