Dünya

Kolombiya’da öğrenci protestoları sürüyor

Kolombiya’da öğrencilerin eğitime bütçenin arttırılması talebi ile yaptıkları eyleme polisin saldırısı sonucu 35 kişi gözaltında alındı.

H. Merkezi: Kolombiya’da yüksek öğretime ayrılan bütçenin artırılmasını isteyen öğrencilerin başkent Bogota’daki protesto yürüyüşüne polis müdahale etti. Çıkan olaylarda 35 kişi gözaltına alınırken, biri Bogota’da, 2’si Cali’de 3 kişi yaralandı.

Ülkede yaklaşık 3 aydır, hükümetin vergi sistemine itiraz eden ve yüksek öğretime ayrılan bütçenin artırılmasını isteyen öğrenci, akademisyen ve işçi sendikalarının protesto eylemleri devam ediyor.

Cali, Medellin, Barranquilla gibi şehirlerde eş zamanlı eylemler yapılırken, başkent Bogota’nın çeşitli noktalarında özellikle öğrencilerin yoğun katılımı ile yürüyüşler yapıldı.

Bogota’daki Nacional, Pedagogica ve Distrital gibi önemli kamu üniversitelerinin yanı sıra diğer yükseköğretim kurumlarından da öğrenci gruplarının ve akademisyenlerin düzenlediği yürüyüşe 14 bine yakın kişi katıldı.

Kentin farklı noktalarından harekete geçerek birleşen kitle, şehir ulaşımındaki en kilit noktalardan 100. Cadde’ye doğru Kuzey Otoyolu üzerinden ilerledi.

Geçen hafta düzenlenen ve şiddete dönüşen eylemlerin aksine büyük bölümü olaysız geçen yürüyüştekilerin, 100. Cadde’ye ulaşmalarına az bir mesafe kala polis saldırısı sonucu ile durdurulmak istendi.

Katılımın yüksek olduğu eylemlerde 35 gözaltı alınırken, bir kişi hafif yaralandı

Polisin göz yaşartıcı gazla saldırısına, göstericilerin taş ve el yapımı küçük patlayıcılarla karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada bir eylemci yüzünden yaralanırken, 35 kişi gözaltına alındı.

Bir süre devam eden gösterilerin ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan Bogota Belediyesi Güvenlik Sekreteri Jairo Garcia, “Bugün başkentte barışçıl şekilde yürüyüş yapan yaklaşık 14 bin kişiye teşekkür ediyoruz” dedi.

Gözaltına alınan 35 kişiden 14’ü hakkında yasal işlem başlatıldığını aktaran Garcia, diğer 21 kişi hakkında herhangi bir bilgi vermedi.

Garcia, polisin, öğrenci kortejinin sonunda bulunan ve etrafa zarar veren maskeli kişiler nedeniyle yürüyüşe müdahale ettiğini belirtti.

Öte yandan Cali ve Medellin’de düzenlenen yürüyüşlerde de polis ve göstericiler arasında arbede yaşandığı, Cali’deki gösterilerde 2 kişinin yaralandığı bildirildi.

Kolombiya’da geçen hafta düzenlenen gösterilerde çatışma yaşanmıştı. Gösterilerde, bankalar, iş yerleri ve bir radyo istasyonu taş, sopa, boya ve el yapımı küçük patlayıcıların hedefi olmuştu.

Devlet Başkanı Ivan Duque, gelişmelerin ardından yaptığı açıklamada öğrencilere diyalog çağrısında bulunmuştu.

Eylemlerin birkaç aydır devam ettiği Kolombiya’da, Duque ve akademisyenler ekim sonunda bir araya gelmiş ve hükümet, eğitim bütçesinin kademeli olarak artırılacağını ileri sürmüştü. Hükümetin bu kararına rağmen bazı öğrenci grupları eylemlerine devam edeceğini duyurulmuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu