Güncel

Komünist önder Cihan için açıklama

Ankara: TKP/ML’nin 2. Genel Sekreteri komünist önder Süleyman Cihan’ın 12 Eylül Askeri Faşist Cuntası döneminde işkencede öldürülmesi ile ilgili davanın duruşması 4 Nisan’da 4 Nisan’da Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Görülecek bu duruşma öncesinde Cihan’ın ailesi ve avukatları, 27 Mart’ta (bugün) 12 Eylül darbesinin sorumluları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ankara Adliye önünde bir açıklama gerçekleştiren ailesi ve avukatları adına ailenin avukatı Aydın Erdoğan bir konuşma yaptı. Erdoğan, Kenan Evren ve Şahin Şahinkaya’ya açılan davaya müdahil olmalarının nedenlerine ilişkin, “Evren ve Tahsinkaya için açılan davaya 1981 yılında işkencede katledilenler için davaya katıldık” dedi.

Avukatın ardından konuşan Cihan’ın erkek kardeşi Ahmet Cihan, 12 Eylül kardeşi Süleyman Cihan’ın tek olmadığını milyonlarca kişinin sorgulandığını belirterek, “Bu dönem için sadece Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya yargılanırsa bu davaya yazık olur. Anayasada dahil her şey yargılanmalı” ifadesini kullandı.

Eylemde darbecilerin yargılanmasının önemli olduğunu, sadece göz önündeki 2 generalin yargılanmasının yeterli olmadığının altını çizen İstanbul Milletvekili Levent Tüzel‘in ardından konuşan BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, Süleyman Cihan’ın arkadaşı olduğunu belirterek, “Benden ayrıldıktan sonra gözaltına alındı. Bir daha da haber alınmadı. Şimdiye kadar bu olaya ilişkin bir dava da açılmadı zaten” dedi.

Geçmiş ile ciddi bir yüzleşme olmadan doğru bir şeylerin olamayacağını belirten Aksoy, “Yazıyoruz ediyoruz gibi görünmemek lazım. Süleyman dahil bu insanların hepsi birer simgedir” dedi.

Aksoy’un ardından konuşan Cihan’ın kızkardeşi Songül Emre ise, “Ortada bir yargılama falan yok. Mehmet Ağar, İbrahim Şahin gibi kişiler hala dışarıdalar. Kardeşimi katlettiler, sonra da kimsesizler mezarlığını gömdüler” dedi.

Açıklamaların ardından aile ve avukat savcılığa Evren ve Şahinkaya hakkında suç duyurusunda bulunmak için savcılığa başvurdu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu