Güncel

Komutan Nubar Ozanyan(Orhan Bakırcıyan) için  Rojava’da Anma

14 Ağustos 2017 yılında ölümsüzleşen Nubar Ozanyan(Orhan Bakırcıyan) için Rojava’da askeri tören düzenlendi. TKP/ML-TİKKO Karargahında düzenlenen törene DKP-BÖG, MLKP, TKEP/L, MKP, MLKP, THKP/C-MLSPB, RUIS ve Anarşistlerden oluşan savaşçılar katıldı

Rojava: 14 Ağustos 2017 yılında ölümsüzleşen Nubar Ozanyan(Orhan Bakırcıyan) için Rojava’da askeri tören düzenlendi. TKP/ML-TİKKO Karargahında düzenlenen törene DKP-BÖG, MLKP, TKEP/L, MKP, MLKP, THKP/C-MLSPB, RUIS ve Anarşistlerden oluşan savaşçılar katıldı.

Gerçekleşen askeri törende yapılan konuşmalarda Orhan Bakırcıyan’ın mücadele tarihi, yaşamı, komutanlığı anlatıldı.

TKP/ML-TİKKO adına konuşmasını yapan Cemil Amed, “Bugün zamana ve mekana sığdırılamayan devrimcilerin anısı için buradayız. Onların mücadelesi on dakikalık bir konuşmaya, dört tahtaya çakılı bir tabuta sığdırılamaz. Çünkü onlar fikirleriyle ne zamana ne mekana sığdırılamayacak kadar büyük bir davanın insanı oldular. Onların ne mülkü ne vatanı olmadı. Nubar Ozanyan yoldaş, mülksüz, vatansız bir devrimciliğin neferi oldu. Filistin’den Ermenis’ta, Bakur’dan Rojava’ya bütün ülkeler vatanı oldu. Bütün halklar onun kardeş halkı oldu. O asla düşman önünde eğilmedi. Gösterişsiz, mülksüz, vatansız bir devrimciliğin en önde olanı oldu. Enternasyonalist bir devrimci olarak elleriyle, silahıyla devrimi yaptı. O yaşamında hiçbir zaman ne üne ne mevkiye ne yetkiye ne gösterişe önem vermedi. Tüm yaşamını, tüm zamanını, tüm anını devrim için harcadı. O emperyalizme, faşizme karşı savaşırken kendi tarihinin köklerini aradı bu topraklarda. O bu topraklarda tarihin izini sürerken gördü ki Kürt halkı da aynı Ermeni halkı gibi, Arap halkı da aynı Ermeni halkı gibi soykırıma, katliama uğramıştır. Ve bütün bunların devrimci mücadelesi birlikte olduğu zaman kurtuluş gerçek olacaktır. Ve onların acılarını Ezidi halkının, Kürt halkının, Arap halkının acılarını kendi acısı belledi. Ve onların özgürlüğü için silah elde en önde savaştı. Ne bir korkusu, ne bir tereddütü ne bir çekincesi olmadı. O Filistin’de Abuhal iken Hayastan’da Nubar Ozanyan’ken ülkede bir mardagerdi. Ve tıpkı Kemal Pir, tıpkı Ulaş Bayraktaroğlu, tıpkı bütün enternasyonalist şehitler gibi onun anısı önünde eğiliyoruz. Keza 11 Ağustos’da Dersim topraklarında şehit düşen Atakan Mahir arkadaşı saygıyla anıyoruz. Atakan Mahir arkadaş 25 yılını devrim ve özgürlük uğruna feda etti. O da Seyit Rıza’nın, Alişer’in, Ali Haydar Yıldız’ın, Kaypakkaya’nın geçtiği yolları kendi yolu kabul etti. Ve bir gerilla, gerilla komutanı olarak faşist Türk devletine karşı savaşarak şehit düştü. Keza Ezide halkının değerli komutanı Zeki Şengal’de çeteler tarafından katledildi onun önünde de saygıyla eğiliyoruz. Kahrolsun Faşizm, Kahrolsun Emperyalizm. Şehit Namirin, Şehit Namirin” dedi.

https://www.youtube.com/watch?v=1BOvtNY-yAQ&feature=youtu.be

DKP-BÖG adına konuşmasını yapan Aynur Ada, “ Rojava yalnızca Rojava halkları için Türkiye’li devrimciler için de büyük umut oldu. Bu umudu yan yana savaşanlar, yan yana düşenler korudu ve büyüttü. Devrimciler savaştıkları gibi yaşarlar, yaşadıkları gibi savaşırlar. Bizim Orhan yoldaşı Filistin’de, Ermenistan’da tanıma imkanımız olmadı. Fakat bugün beraber yaşadığımız, beraber savaştığımız için gurur içerisindeyiz. Biz Orhan yoldaşı Rakka’da yoldaşına kalkan olurken tanıdık. Orhan yoldaşı Ulaş Bayraktaroğlu ile birlikte gece gündüz hiç bitmeden devrim için düşmana karşı çalışıp, üretirken tanıdık.

Savaş büyük, savaş ağır. Dün Rasih Komutan’ın töreninde Baran Dersim yoldaşımızı anıyorduk. Bugün Nubar yoldaşın töreninde Atakan Mahir’i anıyoruz. Derik’te, Kobane’de, İstanbul’da, Ankara’da yanyana yatan binlerce ölümsüzümüze söz olsun ki; Delal Amed’lere, Mercan’lara, Şahin’lere, Alişer’lere, Ulaş’lara, Mehmet’lere, Orhan’lara sözümüz olsun ki mutlaka kazanacağız!  Zafere olan inancımız tamdır.

Orhan Bakırcıyan ve Atakan Mahir başta olmak üzere tüm devrim şehitlerimizin anısı önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.

TKEP-L adına yapılan konuşmada: “Orhan yoldaş yılları bulan, ama yaşadığı günde devrimi yaşatan pratiğiyle bize hep örnek olacak Orhan Yoldaş bugünün gereğinden kaçınmayarak yarına koşan devrimci yaşantısıyla anılacak. Devrimci anısı önünde saygıyla eğiliyoruz!”  denildi.

MLKP adına yapılan konuşmada: “Siz rahat uyuyun yoldaşlar, bize bıraktığınız kızıl bayrak zafere kadar ellerimizde dalgalanacaktır. Atakan yoldaşı, Zeki Şengal yoldaşı, Nubar yoldaşı ve 6 Partizanı saygıyla anıyoruz! Şehit namirin!” denildi.

Konuşmalar MKP, RUIS, YPG ve Anarşist savaşçıların sözleri ile devam etti. Konuşmaların ardından askeri tören katılımcıların alkışları ve Şehit Namirin sloganları ile son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu