Gençlik

(foto) KOÜ’de Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler Anıldı

Katledilişinin 41. yılında komünist önder İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler Kocaeli Üniversitesi’ndeki devrimci, demokrat ve yurtsever öğrenciler tarafından düzenlenen bir yürüyüşle anıldı.

15 Mayıs günü saat 12.00’da rektörlük önünde toplanan öğrenciler Sosyal Tesislere doğru yürüyüşe geçti. YDG, DGH, Yurtsever Gençlik, SGD, SDP tarafından örgütlenen Dev-Genç’lilerin de katılarak destek verdiği yürüyüşte ”Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, ”İbo, Mahir, Deniz Sürüyor Sürecek Mücadelemiz”, ”Kahrolsun Faşist Kemalist Diktatörlük”, ”Devrim Şehitleri Ölümsüzdür”, ” Şehid Namirin”, ”Maden İşçileri Onurumuzdur”, ”Reyhanlı’yı, Soma’yı, Roboski’yi Unutma” vb. sloganlar atılarak Soma’daki katliam da protesto edildi.

Sosyal Tesisler önünde yapılan basın açıklamasının ardından verilen müzik dinletisiyle anma programı sonlandırıldı. Basın açıklamasında devletin İbrahim Kaypakkaya korkusuna vurgu yapılarak onun kimsenin cesaret edemediği şekilde Kemalizm’le yüzleşerek kopuş sağladığı ve Kürt ulusunun kendi kaderini tayin hakkını da kayıtsız şartsız desteklediğine değinilmiştir.

Anma etkinliğinin sonlandırılmasının ardından öğrenciler Soma’da yaşanan iş cinayetlerini protesto etmek amacıyla tekrar rektörlük önüne doğru bir yürüyüş gerçekleştirildi. ”Soma’nın Hesabı Sorulacak”, ”Katil Devlet Hesap Verecek”, ”İşçiler Greve Öğrenciler Boykota”, ” Biji Berxwedana Karkeran” vb. sloganların atıldığı yürüyüş rektörlük önünde akşam saat 19.00’da İzmit merkezde yapılacak olan eyleme çağrı yapılarak sonlandırıldı.(Kocaeli YDG)

[widgetkit id=668]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu