Emek

Koşuyolu’nda İşçiler Grevde!

Kartal: Kartal’da Koşuyolu Devlet Hastanesi’nde çalışan taşeron işçiler, artan hak gasplarına karşı eyleme geçti. Yol ücretlerinin ödenmemesi üzerine eyleme geçen ve Dev-Sağlık İş üyesi olan işçiler, bugün sabah saatlerinde yürüyüş gerçekleştirerek Başhekimliği protesto ettiler.

Vardiya değişikliğinin gerçekleştiği 7.30 itibariyle gece nöbetinden çıkan işçiler, hastane bahçesinde toplandı. Vardiya teslim alması gereken işçiler de işbaşı yapmayarak hastane yönetimine seslerini duyurmak üzere başhekimlik önünde toplandı.  Dev-Sağlık İş yöneticilerinin katıldığı yürüyüşte hastaneyi dolanarak Başhekimlik önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Gerçekleşen basın açıklamasında, çalışma koşullarının olumsuzlukları anlatılarak “İşçi sağlığı ve güvenliği bir maliyet kalemi olarak görülerek en zorlu koşullarda korunaksız çalışırken enfeksiyon riski taşıyan birimler ile radyasyona maruz kalınan birimlerde çalışan biz taşeron işçilerin çalışma koşulları iş güvenliğimiz yok sayılarak düzenlenmekte” denildi.

Özgür Gelecek’e konuşan işçilerden Adnan Sarı, yaptıkları eylemle ilgili olarak “Koşuyolu kalp ve damar hastalıkları hastanesinde 10 senedir çalışmaktayım. Bu grev niye başladı bu grev insanların yol parasının kesilmesi ile başladı. İnsanların haklarını vermemeye başladılar. Bu grev böyle devam edecek taleplerimizi alana kadar isteklerimizi alana kadar böyle sürecek” derken, işçilerden Mustafa Kayar ise çalışma koşullarına dair değerlendirmelerde bulunarak “İstanbul şartlarında hiçbir yerde 400 TL’den aşağıdan bir kira yok. Bu adamın elektriği suyu doğalgazı, hesap ettiği zaman 800-900 liraya geliyor tüm masrafları.2-3 tane çocuk okutan var. Evde sadece ben çalışıyorum. 460 lira ev kirası veriyorum. Elektriğim doğalgazım suyum buradan aldığım sadece benim masraflarıma gidiyor. Mutfak masrafıma çocukların okul ihtiyaçlarına para kalmıyor” dedi.

İşçiler, Başhekimlik önünde bekleyişlerini sürdürürken, Başhekimlik ise yan hastahaneden grev kırıcı işçiler getirmeye çalışıyor.

haber kartal kosuyoul2

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu