Güncel

Kovid-19’un Meslek hastalığı sayılmasında ilk kazanım

TTB İzmir Kovid-19’un meslek hastalığı kabul edilmesi mücadelelerinin sonuç verdiğini meslektaşlarının yakınlarına "ölüm" geliri bağlandığını dile getirdi.

Dr. Muharrem İdiz, İzmir’de işyeri hekimi olarak görev yapmakta iken, Kovid-19 Pandemisinin ilk günlerinde  hastalığa yakalanmış ve 02.04.2020 tarihinde vefat etmişti.

İzmir Tabip Odası “Pandeminin ilk döneminden bu yana, Covid-19’un sağlık çalışanları açısından meslek hastalığı kabul edilmesi gerektiğini ifade ettik” diyerek yaşanan sürecina aktarılmasını dile getirdi.

“İzmir Tabip Odası olarak, bu konudaki hukuki mücadelemizi, pandeminin ilk günlerinde başlattık ve meslektaşlarımızın yakınları adına Odamızın hukuki desteği ile SGK’na başvuru yaptık.  Başvurumuzda,  Dr. Muharrem İdiz’in ölümünün meslek hastalığı sonucu olduğunun kabulü ile yakınlarına ölüm geliri bağlanması talep edilmiştir.

SGK tarafından yapılan ilk incelemede, Covid-19’un mesleki bulaşıcı hastalıklar listesinde olmadığı gerekçesiyle başvuru reddedilmiştir. Sosyal Sigortalar Yüksek Sağlık Kurulu’na itiraz edilmiştir.
İlgili sağlık kuruluşlarından ve işyerlerinden kayıtlar istenerek başvurumuz tekrar değerlendirilmiştir” dedi.

İzmir Tabip Odası, “SGK tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, ölümün meslek hastalığına bağlı olduğu değerlendirmesi ile meslektaşımızın eşi ve kızına, meslek hastalığına bağlı ölüm geliri bağlandığı bildirilmiştir.
Covid-19 nedeniyle vefat eden bütün sağlık emekçilerinin durumu aynı çerçevede değerlendirilmelidir. Kamu veya özel sağlık kurumu ayrımı yapılmaksızın, Covid-19 nedeniyle vefat eden sağlık emekçilerinin yakınlarının mağduriyetinin bir an önce giderilmesi gereklidir.
Sağlık emekçilerinin yakınları, uzun hukuksal süreçlerle karşı karşıya kalmamalı, sosyal güvenlik hukukundan kaynaklı aylıkları ivedilikle bağlanmalıdır.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu