Güncel

Kürkçü: “11 madenci hala kayıp”

Soma: HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü, bu sabah gözaltına alınanların tutulu bulunduğu Adliye önüne gelerek açıklamalarda bulundu.

Yaptığı açıklamalarda, dünkü saldırıların ardından yeniden Soma’ya gelmeye ihtiyaç duyduklarını belirten Kürkçü “dün gerçekleşen açık bir şiddet ve vahşet gösterisidir. Hiçbir yasayla, hiçbir hukuki kaideyle alakası olmayan bir biçimde arkadaşlarımız şiddete maruz bırakılmıştır” diyerek yaşananları bir yıldırma ve gözdağı hareketi olarak nitelendirdi.

Kınık’ın Elmadere köyüne ziyarete gittikleri aktaran Kürkçü, madenciler arasında açıklanan rakamlara dair bir güvensizlik olduğu belirtilerek “hiç kimse kesin ölüm rakamının 301 olduğuna inanmıyor. Rakamların daha yüksek olduğu, kendi tanıklıkları ile ifade ediyorlar” denilerek tanıdıklarını soranlara “Somayı terk etti, Aydın’a gitti” vb bilgilerin verildiğini ifade etti.

ÇHD’ye 11 kişinin kayıp başvurusu yapıldığını aktaran Kürkçü, Çalışma Bakanlığı’ndan, Enerji Bakanlığından ve AFAD’dan gerçek, sahici rakamların açıklanmasını istedi.

 

“Facianın devletin fıtratında var olduğunu gördük”

Çalışma sürecinin genel sıkıntılarına değinen Kürkçü, taşeron sisteminin varlığına işaret ederek “dayı başlarına para ödenmektedir. Dayı başları ile ocağa girilmekte ve taşeron sistemi bu şekilde sürdürülmekte” olduğuna işaret etti. İşçilerin aşırı çalışmadan şikayetçi olduğunu belirten Kürkçü, sürekli daha yüksek üretim yapıldığı ve denetim sorumluluklarının, gerçek k0ontrol müessesinin olmamasını facianın nedenleri arasında olduğunu belirtti.

“Bu ocakta bizim mevzuatımıza göre eksik yoktur” sözüyle mevzuatın tamamıyla eksik olduğunun önünün kapatıldığı belirten Kürkçü hükümet 1. dk ‘dan itibaren faciaya işverenin yanında yaklaşarak bunun ‘madenciliğin fıtratında var’ demekte olduğunu belirterek yetkilileri istifaya çağırdı.

Madenciliğin fıtratında yoktur böyle bir faciada hayatını kaybetmek ama maden sahiplerinin-devletin fıtratında var olduğunu gördük” diyen Ertuğrul Kürkçü, sorumluların cezalandırılmasını istedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu