Emek

Kütahya’da işçiler polisle çatıştı

H. Merkezi: Geçtiğimiz süreçte özelleştirilen Seyitömer Termik Santrali, Çelikler Seyitömer Elektrik Üretim A.Ş. olarak isim değiştirip faaliyetini sürdürmeye başladı. Bu süreçte de Çelikler Seyitömer Elektrik Üretim A.Ş.’de çalışan 109 işçi içten çıkarıldı. Bunun üzerine işten çıkarılanlar ile birlikte dün direnişe geçen işçiler tesis içinde yürüyüş yaptılar.

Yoğun jandarma ve polis takviyesinin yapıldığı direnişe işçi aileleri de destek vermek istedi. Kadınların yoğunlukta olduğu destek grubu, içeriye alınmayınca işçiler nizamiye binası ile yanındaki yemekhaneyi ateşe verdi. Park halinde duran bir kamyonet ile bir cip de işçiler tarafından ters çevrildi.

İşçilerin tepkileri üzerine saldırıya geçen kolluk ekipleri yoğun biber gazı kullandı. Bunun üzerine işçiler de taş, sopa ve yanlarında bulunan yemek sefer taslarını fırlattı.

Gece yarısı eylem işçiler tarafından sonlandırılırken yaralanan 1’i asker, 1’i polis, 3’ü tesislerde çalışan mühendis, 3’ü tesislerin özel güvenlik görevlisi, 3’ü de işçi olmak üzere 11 kişi hastaneye kaldırıldı. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu