Emek

(Foto Galeri)Kumport İşçileri “1 Mayıs’ta alanlara”

 

İstanbul: Direnen Kumport işçileri Taksim’de 1 Mayıs Mitinginin yasaklanmasını 27 Nisan günü Esenyurt Meydanı’nda yaptıkları açıklama ile protesto ettiler.

“Yaşasın 1 Mayıs Kumport İşçileri” ve “Köle değil işçiyiz, Sendika ile güçlüyüz” yazan Liman – İş Sendikası imzalı pankartlarının arkasında toplanılmasının ardından, Esenyurt mezarlığından meydana yürüyüş gerçekleşti. Sık sık “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Kader değil bu bir cinayet”, “Bıjı Yek Gulan” sloganlarının atıldığı eylemde açıklamayı Kumport işçileri adına Aslan Seyrek okudu.

Seyrek, 1 Mayıs’ın işçiler ve emekçiler için tarihi önemini anlattığı açıklamada, 1 Mayıs İşçi ve Emekçilerin Bayramının Amerika’nın Şikago kentinde 124 yıl önce yürütülen mücadele ve ödenen bedeller sonucunda kazanılarak “Birlik, Mücadele ve Zafer” günü olarak dünyanın her yerinde kutlanmaya başlandığını söyledi. Seyrek, 8 saatlik iş günü, kıdem tazminatı, işsizlik ödeneği ikramiye ve diğer bütün haklar için geçmiş yıllarda verilen mücadelenin azalması ve sendikaların üzerine ölü toprağının örtülmesi ile hakların bir bir işçilerin emekçilerin elinden alındığını belirtti.

Seyrek işçileri emekçiler 1 Mayıs’ta alanlarda birlikte mücadele etmeye çağırırken, “İşyerlerinde ölelim ama ses çıkarmayalım, sakat kalalım ama ses çıkarmayalım, alın terimizin karşılığını istemeyelim, birlik olmayalım, 1Mayısta Taksim’in yasaklanmasının anlamı budur”  dedi.

Açıklamaya demokratik kitle örgütleri, sendikalar, siyasi partiler ve direnen işçiler ve HDP Milletvekili Levent Tüzel destek verdi. Eylem açıklamanın ardından atılan sloganlarla sonlandırıldı.

[widgetkit id=610]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu