Emek

Kumport işçileriyle 1 Mayıs üzerine sohbet gerçekleştirdik

İstanbul: Kumport işçileri 106 gündür direnişlerine devam ederken onları Haramidere’deki Liman-iş Sendikasında ziyaret ettik. Direnişle ilgili son gelişmelerin neler olduğuyla ilgili bilgi almamızın ardından 1 Mayıs’ın yaklaşmasıyla beraber sohbetimiz ister istemez Kadir Topbaş’ın Taksim’in yasak olmasına ilişkin açıklamalarına ve işçilerin buna yönelik düşüncelerine evrildi.

Limandaki çalışma koşullarının değişmesi ve sendika faaliyetinin engellenmemesi için direnişlerini ilk gün ki kararlılıklarıyla sürdüren işçiler Greif Direnişini ziyaret ederek işçi dayanışmasını büyütüyorlar.

Kumport işçileri 1 Mayıs’ta Haramidere Limanı’nda !

1 Mayıs’larda fabrikalarda, işyerlerinde direnmenin daha anlamlı olduğunu belirten işçiler belli noktalarda haklılar. Sadece gece vardiyasında çalışanların katılıp diğer işçilerin çalıştığı 1 Mayıs’lar temsili katılımdan öteye geçmiyor, işçiler alanlarda yer alıp taleplerini haykıramıyor. Bu anlamda işyerlerinde gerçekleştirilecek 1 Mayıs’lar sorunun merkezinden hareket etmeyi sağlayacak ve işçiler günün niteliğini gerçek anlamda ortaya koyacaklardır.

Öte yandan Taksim’in ve yasaklanan diğer alanların öznel koşulunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Devletin faşist niteliğini açıkça ortaya koyduğu bu alanlarda bulunmanın gerekliliği ortada. Bir dönem yasağı kaldırılan daha sonrasında geçtiğimiz yıl yeniden yasaklanan ve sonrasında Gezi İsyanı’nın başlangıç noktası olan Taksim aslında hakim sınıfların halk üzerindeki güç gösterisi olmaktan öteye gidemiyor. Buna karşılık kuşkusuz 2014 1 Mayıs’ı faşizme karşı mücadelenin somutlandığı günlerden biri olacak. Ve işçi sınıfının rengi de günü daha da kızıllaştıracak.

Kumport işçileri de tam da bu noktada hem işyerinde hem de meydanlarda olacağını söyleyerek, Taksim’de de olacaklarını ifade ediyorlar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu