GüncelManşet

“Kutulardaki geleceksizliğimizi yaktık”

Kapitalist sisteminin yıllarca üzerimize dayatmış olduğu yaşamdan uzak tamamen burjuvaziye hizmet eden hiçbir şekilde kültürel ve sanatsal olmayan anti bilimsel eğitim sisteminin bir parçası olan karneleri protesto etmek amacıyla saat 14.00 da İzmir Karşıyaka’da Yeni Demokrat Gençlik eylem yaptı.

Eyleme dövizlerle ve flamalarla katılan YDG’liler sloganlarla ve ajitasyon yürüyüşe geçti. Eylem sırasında “Eşit Parasız Bilimsel Anadilde Eğitim” “YGS, LYS Edi Bese”. “Berkin Elvan Yalnız Değildir” sloganları atıldı. Ayrıca Karşıyaka çarşıda bulunan kitleyi eylemin içeriğini bilgilendirmek açısından ajitasyon çekildi. Yapılan ajitasyonda “Tüm halkımız medyada kutulardan kime ne çıktığına şahit oldu. Ancak liselilerin kutuları boş çıktı. Ülkenin emekçilerinin emeklerini ayakkabı kutularına koyanlara bir işlem yapmayan Hakimler ve Savcılar Kurumu Gezi Direnişinde tomalarıyla akrepleriyle saldıran emniyet güçleri bizleri cezaevlerine tıktı ve polisin faşist saldırısıyla 7 aydır yaşam mücadelesi veren Berkin Elvan’ın karnesinden direniş çıktı” denildi.

 

YDG Takdir Verdi

YDG’ lilerin eylem için hazırlamış olduğu “Takdir Belgesi” temalı dövizler sokakta bulunan kitle tarafından ilgi çekti. Hazırlanan dövizde “Okulumuz öğrencilerinden 1 numaralı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yolsuzlukta göstermiş olduğu başarıdan ötürü bu belgeyi almayı hak kazanmıştır.”ifadelerine yer verildi. Kitle sürekli olarak dövizlerin fotoğrafını çekti. Ayrıca Berkin Elvan ile ilgili olan ajitasyon sırasında kitle alkışlarıyla YDG’lileri selamladı.

 

Ayakkabı Kutularında Karneleri Yaktık

Yürüyüşün sonunda iş bankası önünde basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklmada “Liseli halk gençliğine dayatılan eğitim sistemini kabul etmeyeceğimizi, bize dayatılan gerici anti demokratik, anti bilimsel, soyut gerçek, yaşamdan kopuk eğitim sistemine karşı başkaldırıyoruz. Bu geleceksizleştirme politikalarından dolayı eğitim sistemini reddedip demokratik halk liseleri mücadelemizi sürdüreceğiz. Kapitalist eğitim sistemini protesto etmek için ayakkabı kutularında olan geleceğimizi yakıyoruz.” ifadelerine yer verildi. Basın açıklamasının ardından YDG’liler ayakkabı kutusu içerisinde karnelerini yakarak eyleme son verdi.

İzmir Liseli YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu