GüncelManşet

(Foto) (Yenilendi) Kızılay’da 1 Mayıs ablukasına karşı direniş!

 

Ankara: Sıhhiye ve Tandoğan’da 1 Mayıs mitingleri gerçekleştirilirken, Kızılay’da yapılmak istenen miting polisin sert saldırısıyla engellendi. 100’den fazla gözaltının olduğu eylemde birçok kişi polis saldırısı sonucu yaralandı.

Sabah erken saatlerden itibaren Kızılay Meydanı’na çıkan bütün sokaklar ve Ziya Gökalp Caddesi üzeri çok sayıda Toma, Akrep araçları ile çevik kuvvet ve sivil polisler tarafından tutuldu.

 

“Ayağa kalk, gücüne güven YDG saflarında faşizme diren”

Saat 11.00’de Cebeci Kampüsü’nde toplanan ve aralarında Cebeci Öğrencileri, Partizan, Alınteri, Ekim Gençliği, YDG, Öğrenci Dayanışması, ODTÜ öğrencilerinin olduğu yüzlerce kişi Kızılay’a doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşte Partizan “Ayağa Kalk / Rabe Serxwe”, YDG de “Ayağa kalk, umutla yarınlara koşuyoruz” yazılı pankartlar açtı.

 

qwer.jpg

 

YDG kitlesi “Ayağa kalk, gücüne güven YDG saflarında faşizme diren”, “İşçi, köylü, gençlik halk savaşında birleştik”, “Yaşasın 1 Mayıs, Bijî Yek Gûlan”, “Berkin’in hesabı sorulacak” Partizan kitlesi de “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”, “Faşizme isyan, halka önder Partizan” vb sloganları haykırdı.  Partizan kitlesinde “biz bu gücü şehitlerimizden alıyoruz, dağ doruklarını mesken eyleyenlerden alıyoruz” şeklinde ajitasyonlar çekildi.

Kızılay’a doğru yürüyen kitle sık sık “Taksim bizim, Kızılay bizim”, “Katil devlet hesap verecek”, “1 Mayıs kızıldır, kızıl kalacak” sloganları haykırdı.

 

Cebeci’den yürüyen kitleye saldırı

Kurtuluş Metrosu’nun ilerisinde kitleye bir grup daha eklenirken polis Kolej meydanına kurduğu barikatı Cemal Gürsel Caddesi boyunca ilerletti ve kitleye saldırıya başladı. Saldırıya karşı çok sayıda havai fişek kullanıldı ancak kitle Sıhhiye, Cebeci ve Kıbrıs Caddesi tarafına dağıldı.

 

qwert.jpg

 

Sıhhiye tarafına giden Halkevi ve DHF’liler bir süre çatışmayı buradan sürdürdüler. Çevik kuvvet kitleyi çevirerek 20’ye yakın gözaltı gerçekleşti. Gözaltına alınanlar yüzleri duvara dönük bir şekilde polis tarafından dizildi ve plastik kelepçe takıldı.

Partizan, YDG, Ekim Gençliği, Anarşistler, Cebeci Öğrencileri gibi çok sayıda kurum Cebeci tarafından çatışmayı sürdürdü. Partizan ve YDG havai fişek ile sapanlarla polis barikatına yüklendi.

Bir süre sonra kitle Kızılay’a geçerek buradaki çatışmalara dâhil oldu.

Ziya Gökalp Caddesi üzerinde toplanan kitle her geçen dakika daha da arttı ve polisin Kızılay Meydanı’nı kapattığı barikata doğru yöneldi. Gaz bombaları, plastik mermi ve tazyikli suya karşı direnen kitle, polise havai fişek ve taşlarla karşılık verdi.

 Çok sayıda devrimci, ilerici kurumun olduğu alanda Partizan ve YDG’liler de “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Direne direne kazanacağız” vb. sloganlarla direnişe omuz verdiler.  

 

asfdasf.jpg

 

Ethem Sarısülük’ün kardeşleri darp edilerek gözaltına alındı!

Çatışmalar ara sokaklarda ve Ziya Gökalp Caddesi üzerinde saatlerce devam ederken polis aralarında ÇHD üyesi avukatların ve Ethem Sarısülük’ün kardeşi İkrar Sarısülük ile ağabeyi Cem Sarısülük’ün olduğu 100’ü aşkın kişiyi yer yer darp da ederek gözaltına aldı ve çok sayıda kişi de yaralandı.

Özgür Gelecek Gazetesi muhabirleri de sivil polisler tarafından defalarca taciz edildi ve haber takibi yapmalarına engel olundu.

Çatışmaların azalması ve polisin Kızılay Meydanı’na çekilmesiyle caddeye “Ethem Sarısülük” barikatı kuran çoğu liseli olan kitleye yaklaşık 50 sivil polis “dağılın lan buradan”  diyerek saldırdı ve barikatı dağıtıp çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

 

[widgetkit id=622]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu