Güncel

Lavrion’da Bayram Namaz ve Mahsun Korkmaz anması

Atina'da MLKP’nin önder kadrolarından Bayram Namaz , PKK’nin ilk komutanlarından Mahsun Korkmaz (Komutan Agit) Lavrion Kampı’nda kitlesel bir katılımla ve “Şehit Namırın”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganları ile anıldı.

Atina: Rojava Serekaniye’de Türk devletinin suikastı sonucu yaşamını yitiren MLKP’nin önder kadrolarından Bayram Namaz , PKK’nin ilk komutanlarından Mahsun Korkmaz (Komutan Agit) ve A. Öcalan’ın 1999 yılında yakalanarak, Türkiye’ye iade edilmesini protesto etmek için bedenini ateşe veren Yunanistanlı devrimci Elefteria Fortulaki Yunanistan’da bulunan Lavrion Kampı’nda kitlesel bir katılımla ve “Şehit Namırın”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganları ile anıldı.

Anma programı Bayram Namaz, Mahsun Korkmaz ve Elefteria Fortulaki şahsında devrim şehitleri anısına saygı duruşu ile başladı. Ardından Navenda Çanda Kurdistan adına konuşan  Metin Bingöl şehitlerin kendi hareketleri içerisindeki öncü-önder rolüne vurgu yaparak “binlerce Agit ve Bayram Namaz’ın yetişeceğini” belirtti.

MLKP adına yapılan konuşmada ise “Baran yoldaş, partimizin Kürdistanilik ve sosyalist yurtseverlik niteliğinin pratikleştirilip derinleştirilmesinin önderiydi” denilerek Namaz’ın üstlendiği görevler karşısındaki militan kararlı duruşu vurgulandı. Anmaya TKP/ML, DKP, MKP, TKP/ML ve Yunanistanlı anarşist gruplar da katılarak mesaj gönderdi.

TKP/ML gönderdiği mesajda; “Baran Serhat ve Lorenzo Orsetti yoldaş şahsında bir kez daha yineliyoruz: Silahlarınız elden ele, savaş sloganlarınız kulaktan kulağa yayılmaya devam edecek. Hiç şüpheniz olmasın faşizmin burçlarına insanlığın kurtuluş bayrağını dikene kadar savaşmaya ve kazanmaya devam edeceğiz” denildi.

Anmada ayrıca Elefteria Fortulaki’nin kızı Elefteria’nın ailesine bıraktığı mektubu okudu. Anma Lavrion Çocuk Korosu’nun okuduğu marş ve yapılan sinevizyon gösterisi ile son buldu.

Fotoğraf: ULM Bayram Namaz anmasından…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu