Güncel

Leyla Güven, ‘Kürt sorununu çözümsüz bırakan zihniyet’ dedi, soruşturma açıldı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, DTK Eşbaşkanı ve HDP milletvekili Leyla Güven hakkında HDP binası önünde oturan aileler ile ilgili yaptığı açıklama nedeniyle örgüt propagandası iddiasıyla soruşturma açtı 

Savcılık, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven hakkında, HDP binası önünde oturan ailelere dönük yaptığı konuşma nedeniyle “örgütü propagandası” iddiasıyla soruşturma başlattı.

Güven yapmış olduğu konuşmada; “Oraya giden anneler de bizim annelerimizdir. Anneler bizim kutsalımızdır. Hiçbir şekilde söyleyecek sözümüz yok. Bu annelere bu ülkeye kalıcı bir barış getirilmesi için çalışma düşer. Bugün iki anne kamuoyundan özür dileyerek geri çekilmişler. Bu devam edecek çünkü savaşın sebebi HDP değildir. Savaşı çıkaran zihniyet Kürt sorununu çözümsüz bırakan zihniyettir. Bu sürdüğü sürece gerillaya katılım da olacak savaş da olacak çatışmalar da… Bunların tamamının ortadan kalması için HDP mücadelesini yükseltiyor. Anneler çözümü savaşta ısrar edenleri kapısında aramalıdırlar. HDP var olduğundan bu yana hep çözümden, demokratik müzakereden ve Türkiye bütünlüğü içerisinde sorunun çözümünden yana oldu” demişti.

İyi Parti Güven’in dokunulmazlığının kaldırılmasını istemişti

İyi Parti, geçtiğimiz gün Leyla Güven’in dokunulmazlığının düşürülmesini isteyen bir açıklama yayımlamıştı. Yayımlanan açıklamada “Devletin sabrı olmaz, tavrı olur. Devlet bir parti kapısına gidip aktör olamaz. Türk Devletinin bakanları, terörle iltisaklı olduğunu iddia ettikleri bir partiden yardım bekleyemez,” ifadelerinin yer aldığı görülüyordu.

(Haber Merkezi)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu