Ekoloji

ÖZEL HABER | Likya Yolu – Korsan Koyu’na Yol Yapımı: “Cenneti Talana Geliyorlar”

Fethiye-Antalya arasında bulunan ve dünyanın en uzun 10 doğa yolu arasında bulunan Likya Yolu’na ‘asfalt yol’ yapılmasına karşı doğa severler mücadeleye çağırıyor.

Türkiye’nin en uzun ve en güzel trekking yolu olan ve dünyanın en güzel 10 doğa yolu arasında yer aldığı belirtilen Likya Yolu (The Lycian Way)’na asfalt yol yapılması planlanıyor. Birçok doğasever; Cennet ve Korsan Koyuna Seydikemer Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yol yapımına başlandığını belirtiyor.

Fethiye’den başlayıp Olimpos – Antalya’ya kadar devam eden ve yaklaşık 510 km olan doğa yoluna asfalt yol yapılmasının planlanmasına doğaseverler karşı çıkıyor. Yapılması planlanan yolun, Cennet ve Korsan Koyları arasından başlanıldığına değiniliyor.

İngiliz vatandaşı Cate Clow 1999 yılında tamamını işaretleyerek Türkiye’nin en uzun doğa yürüyüş parkurunu ortaya çıkartmıştı. Ortaya çıkarılışının 20. yılında yol betonlaştırılmak isteniyor. Bu durum doğaseverlerin ve Likya Yolu sevdalılarının tepkisine neden oldu.

Likya Yolu sevdalılarından çağrı: “10 Temmuz’da Sahip Çıkalım!”

Yapımına başlandığı belirtilen asfalt yola karşı birçok doğasever tepki gösteriyor. Twitter, instagram ve facebook gruplarında konuya ilişkin birçok bilgi paylaşılıyor.

  1. derecede doğal sit alanı, Cennet Koyu ve Korsan Koyu’na yapılan yol doğa düşmanlarına yeni rant alanları açacak.

Konuya ilişkin bir sosyal medya kullanıcısının yaptığı paylaşım şu şekilde: “Unesco tarafından koruma çalışmalarına başlandı, Unesco tarafından koruma altında olan Xanthos Sydima’nın limanı Kalabantia (Korsan Koyu)’dan Patara’ya kadar olan bütün koyları ele geçirme planları var.”

Yol yapımına karşı çıkan doğaseverler, konuyla ilgili Likya Yolu’nun kurucusu Kate Clow’un İngiltere’den geldiği ve 10 Temmuz’da Orman Bölge ile görüşeceği haberini aldıklarını belirterek “bölgede olan olmayan herkesi 10 Temmuz’da destek olmaya bekliyoruz.” çağrısında bulunuyor.   (Haber Merkezi)

Likya Yolu’nda bazı ağaçların katledildiği gözlendi
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu