GüncelManşet

(Foto Galeri)Liman- İş, “Kaza değil bu bir cinayet”

 

İstanbul: Kumport Limanında Liman-İş Sendikasında örgütlü ve işveren tarafından sendikadan istifaya zorlanan bir işçi 12 Nisan gecesi yaşadığı kaza sonucu yaşamını yitirdi. Bu gün Liman -İş sendikası Kumport şirketinin önüne siyah çelenk bıraktı.

Liman iş üyeleri ile destekleyen kurumlardan DİSK Gıda-İş sendikası, Eğitimsen 7 Nolu Şube, Greif işçileri ve demokratik kitle örgütleri ile ve Milletvekili Levent Tuzel’le birlikte liman önünde bir araya gelerek yürüyüşe geçti. Şirket sahipleri ve özel güvenlik çalışanları işçilerin yürümesine izin vermedi. İşçiler kısa bir süre yolu trafiğe kapatarak oturma eylemi yaptı. İşçilerin yürümekteki ısrarı üzerine özel güvenlik çalışanları ile işçiler arasında arbede yaşandı. Şirket sahibi, güvenlik şefi ile işçi temsilcileri, sendika yönetiminin tartışmasının sonunda Levent Tuzel’in de araya girmesiyle yürüyüş yolu açıldı.

Yürüyüş boyunca işçilere iş cinayetlerine karşı Liman- İş sendikası çatısının altında birlik olma, örgütlenme çağrıları yapıldı. “Kaza Değil Bu Bir Cinayet” yazılı pankartın taşındığı eylemde işçiler sık sık, “Köle değil işçiyiz sendikayla güçlüyüz”, “Sendika halktır engellenemez”, “Kumport’a sendika girecek başka yolu yok”, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganları atıldı.

Kumport şirketinin önüne siyah çelenk bıraktıktan sonra basın açıklaması yapıldı. Liman –İş Sendikası eğitim uzmanı yaptığı konuşmada iş kazalarına sebep olarak, sendikada örgütlü işçilerin listesinin yasa dışı yollarla patronun eline geçmesini ve Kumport’ta çalışan işçilerin tek tek çağırılarak sendikadan istifaya zorlanmasını, aksi takdirde işten atılacakları şeklinde işçilere yapılan tehditlerin olduğunu söyledi. Liman –İş sendikasının uyarıları dikkate almayan şirket sahipleri iş cinayetlerin sorumlusu ve tek suçlusu olarak ifade edildi.

Nazım Dursun İSİG çalışanlarının işlerini yapmadıklarını ve sağlıklı çalışma koşulları yaratılamazsa sonuçların ölümler şeklinde olacağını söyledi. Levent Tuzel, işçileri başsağlığı dileyerek başladığı konuşmasında “İş cinayetlerine, taşeron sisteme, kıdem tazminatlarının kaldırılmasına karşı işçilerin anayasal hakkı olan sendikalarda örgütlenmesini öneriyoruz” dedi. Greif işçileri Kumport direnişini desteklediklerini taşeronlaşmaya ve iş cinayetlerine karşı örgütlenmek gerektiğini söyledi. Konuşmaların ardından açıklama sonlandırıldı.

                                                [widgetkit id=592]                           

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu