Gençlik

Liseliler Kaypakkaya ve Soma için eylemde

Bizler Sarıgazi Liseli Yeni Demokrat Gençlik olarak komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın katledilişinin 41. Yılı, Soma’daki devlet cinayeti ve 9. Gezi şehidi Mehmet İstif için 75. Yıl DMO Lisesi’nde bir dizi eylem gerçekleştirdik.

Öncelikle okul yemek molası sırasında, bahçenin içerisine “Komünist önder İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür” yazılı pankartımızı astık. Ardından sloganlarla sınıflarda YDG imzalı kuşlamalar atıldı.

 

Lise çıkışında yürüyüş

Lise çıkışında ise pankartımızla öğrencilerin yoğun katılımı olan bir anma yürüyüşü gerçekleştirdik. Okul önünden Demokrasi Caddesi’ne yapılan yürüyüşümüzde halkın evlerden ve arabalardan olan ilgisi görülmeye değerdi.

Yürüyüşe destek veren bir diğer okul ise Eyüp Sultan Lisesi oldu.

Cadde girişinde yapılan saygı duruşundan sonra Yeni Demokrat Gençlik adına bir açıklama yapıldı. “70’li yıllardan günümüze ışık tutan Kaypakkaya’yı anmak bugün Kürt ulusunun yanında olmaktır, Kaypakkaya’yı anmak ötekileştirilen kadınların yanında olmaktır, Kaypakkaya’yı anmak öğrenci ve işçi gençliğinin yanında olmaktır” denilen açıklamada “Bugün Kaypakkaya’yı anmak Soma’da iş kazısı denilip katledilen maden işçilerinin yanında olmaktır. Kaypakkaya’yı anmak yas tutmak değil isyan etmektir” sözleriyle açıklama sonlandırıldı. (Liseli YDG)

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu