GüncelManşet

İlk bomba bize atılmadan halkımızın kılına zarar getirtmeyiz.

İstanbul: HDP İstanbul İl Örgütü İstanbul’un 39 ilçesinin adaylarını tanıtmak ve halkla buluşmak amacıyla bugün Şişli Camii önünde bir miting gerçekleştirdi.

Miting’e BDP İstanbul İl Eş Başkanı Emrullah Bingöl, , BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Filiz Koçali, İstanbul Büyükşehir Belediye eş başkan adayları Pınar Aydınlar ve Sırrı Süreyya Önder’de katıldığı. Miting oldukça coşkulu geçti.

Miting, Devrim ve Demokrasi şehitleri adına 1 dakikalık saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından HDP İstanbul İl Eş Başkanı Şamil Altan ve Sema Anıl halkı selamladı. Selamlamanın ardından Şamil Altan bir konuşma gerçekleştirdi. Altan konuşmasında şunları söyledi; “HDP İstanbul’da seçimlere giriyor ve yeni umutlu temiz ve özgür kokan bir İstanbul’un müjdesini veriyor. HDP bu dünyayı inşa ediyor” diyen Altan konuşmasını; “HDP aynı İstanbul gibi. Alevilerin, Müslümanların, Hıristiyanların partisidir. Emekçilerin, işçilerin partisidir. Adaylarımız da tıpkı İstanbul gibi. İstanbul ne kadar Edirne Bursa Mardinse, ne kadar Alevi ise, Ermeni ise, ne kadar eşcinsellerin şehri ise HDP de öyledir” diyerek sonlandırdı. Şamil Altan’ın konuşmasının ardından 39 ilçenin başkan ve eş başkan adayları büyük bir coşku ile halkla buluştu.

HDP halkların kardeşliğinin ileri mevzisidir.

Adayların ardından HDP Millet vekili Levent Tüzel bir konuşma gerçekleştirdi. Tüzel’in konuşmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayları Sırrı Süreyya Önder ve Pınar Aydınlar halkla buluştu. İlk olarak konuşan Pınar Aydınlar Halkların kardeşliğinin öneminden bahsederek, HDP’nin bunun en ileri araçlarından biri olduğunu vurgulayarak konuşmasına başladı. Aydınlar konuşmasında Yılmaz Güney, Ahmet Kaya, Rosa Lüxemburg, Güler Zere, Sakine Cansız ve Sefagül Keskin’leri andı. Aydınlar konuşmasında “tutuklanan avukatlardan, işçi sınıfına, emekçi kadınlara dek bizler savaşın her alanında varız ve var olmaya devam edeceğiz. Bugün bir yandan barış derken diğer yandan Roboskili ailelere yapılan baskılar affedilemez, bunun yapılanın tek bir açıklaması vardır. Onun adı da faşizmin ikiyüzlülüğüdür” dedikten sonra Adnan Yücel’in “Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek” şiiriyle konuşmasını sonlandırdı.

Tarihimiz var sizden hesap sorar

Aydınlar’ın konuşmasının ardından Sırrı Süreyya Önder bir konuşma gerçekleştirdi. Önder konuşmasına “Burada bu ülkenin yüz yıldır sürdürülen imha inkar savaşını sona erdirmek demokratik bir çözüm için yollardaydık. Dün Sayın Öcalan’ın yanındaydık, selamlarını getirdim” diyerek başladı. Önder “Yoldaşlar çok değil bundan 3 sene önce genel seçimler için ilk mitingi yine buradan başlattık. İçimizde o gün bizimle olan birçok yoldaşımız yok. Burada 10 bin polis vardı. Ölümden öte köy yok dediğimiz gündü o gün. Bu milletin seçilmişlerini yasakladılar ve üzerimize yağdırılan gazın bombanın haddi hesabı yoktu. 7 bin kişiydik üzerimize 7 bin bomba attılar. Daha kötü günlerden o günlere geldik, o günlerden de bugünlere geldik” diyerek geçmişten bu güne nasıl gelindiğini kısaca özetledi. Yolsuzluk operasyonlarına da değinin Önder şunları söyledi; “Yolsuzluk için kutulara bakmayın, yoksulluğunuza bakın. Sizden eksilen her şey onlara gitti. Enflasyon dediğiniz şey sizin cebinizden alıp beylerin cebine koyma meselesidir. Bu sistem sadece hırsız üretir. Bu sistemden düzgün insanlar çıkması mümkün değil. Bunların raf ömrü doldu şimdi yeni bir AKP üretiyorlar. Bu yeni AKP’nin adı da CHP’dir”  diyen Önder CHP’nin solculuk yalanlarını da şu sözlerle teşhir etti. “Biz solcular olarak yıllardır zindanlardayız, mezarlıktayız. Solu toparlayacak dediğiniz adamı biz yanımızda görmedik. Bunlar Alevileri solcuları garibanı zehiri bal haline getireceklerini düşünerek öldürmeye çalışıyorlar. Geride bıraktığımız zulüm deryalara sığmaz, solculuk o kadar kolay değil. Solculuğu size ucuzlaştırmayız. Tarihimiz var sizden hesap sorar” diyen Önder CHP’nin yüzündeki maskeyi indirdi. Hapishanelere de selam gönderen Önder son olarak seçim çalışmalarını reklam kampanyasına çeviren partilere seslenen Önder, “Milyonlarca dolar harcasanız bu manzaraya ulaşmazsınız. Çok reklam kötü malın habercisidir” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Miting çekilen halaylarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu