GüncelManşet

(İller)”600 Ölü Sıfır İstifa”:Soma’nın Kömürü Hükümeti Yakacak!

H.Merkezi: Soma’da yaşanan maden katliamında yaşamını yitirenlerin gerçek sayısı gizlenir ve olayın üstü örtülmeye çalışılırken eylem yapan Soma halkının “600 ölü sıfır istifa” sözleri çok söze gerek bırakmıyor.

Devletin maden işçisi şahsında emekçilere bakışını özetleyen Soma katliamı aynı zamanda taşeron, esnek ve güvencesiz çalışmanın yaratacağı tablonun ne kadar korkunç olabileceğini de ortaya koydu. Soma’da yaşanan katliamı ve AKP hükümetini protesto etmek amacıyla dün olduğu gibi bugünde birçok yerde eylemler yapıldı.

İstanbul

Sarıgazi:

Partizan’ın çağrısıyla Mayıs ayı şehitlerini anmak ve Somada yaşanan katliama tepki göstermek amacıyla bir araya gelen kurumlar saat:20.00’de Sarıgazi Vatan İ.Ö. Okulu önde bir araya geldi. Buradan Demokrasi caddesine yürüyüşe geçen kitle kaymakamlığın önünden “katil polis hesap verecek” sloganı ile geçti. yürüyüş sonunda, İbrahim Kaypakkaya şahsında ve tüm mayıs şehitleri adına saygı duruşu yapıldı.

Ardından oturma eylemi gerçekleşti ve basın açıklaması yapıldı. Açıklamada Komünist önder İbrahim Kaypakkaya olmak üzere ülkemiz tarihinde 18 Mayıs günü Haki Karer ve Amed 5 no’lu zindanda bedenini ateşe veren dörtlerin anıldığı, bu günlerde yüreğimizdeki acı ve öfkenin başka büyük öfke ve acıların da eklendiği dile getirildi. Açıklamadan sonra kitle Soma işçileri için mumlar yaktı. Eylemde TKP/ML TİKKO militanları Partinin kuruluşunun “41. yılında İbrahim Kaypakkaya Ölümsüzdür “TKP/ML TİKKO” imzalı pankart açarak, “Marx, Lenin, Mao önderimiz İbo savaşıyor TİKKO” , “Halk Ordusu TİKKO katillerin peşinde” , “Somanın hesabı sorulacak” ,sloganları attılar. Militanların pankartı açması ile Sarıgazi halkı alkışlar ve zılgıtlarla büyük bir ilgi ile karşılayarak, militanların attığı sloganlara eşlik ettiler.  Eylemden sonra polisin saldırması ile çatışma başladı.

 

 Gazi Mahallesi:

22.16:

Polis saldırısına rağmen kitle yeniden toplanıyor. Kitleyle birlikte çatışan bazı militanlarda uzun namlulu silah olduğu görüldü. Kitleden “Marks, Lenin, Mao, Önderimz İbo savaşıyor TİKKO” sloganları yükseliyor. Kitle çevredki inşaatlardan topladığı malzemeleri barikata taşıyor. Kitleden yükselen Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypkkaya sloganlara polisin gaz bombasıyla saldırması üzerine bir militaın barikatın önüne çıkarak polise pompalı tüfekle ateş açtığı görüldü. Halk bu durumu alkış ve sloganlarla karşıladı.

21.45:

Polis kitlenin üzerine iki TOMA ile iki akreple geldi. Ancak barikatların arkasında demir tellerle yeni bir örgü kurulduğu için TOMA ilerleyemedi. Bu esnada kitle Molotof kokteylleriyle TOMA’yı yaktı. Çatışmalar devam ediyor.

21.30:

Polisin saldırısı devam ediyor. Polis kitleye doğru yaklaştı. Ancak kitlenin taş ve molotoflarla karşılık vemesiyle geri çekildi. Kitleden “önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya” sloganları yükseliyor.

Bugün saat 20.00’ye çağrı yapan aralarında Partizan, HDP, ESP, TÖP ve EMEP’ninde olduğu kurumlar, Eski Karakol önünde toplanarak buradan Cemevine doğru yürüyüşe geçti. Eylemden önce Halk Cephesi Soma katliamını protesto etek amacıyla bir eylem yaptı. Akabinde 20.30’de ortak pankart arkasında yürüyüşe geçti. Kitle “Ser verip sır vermeyenlerin yolunda yürüyoruz” yazıl pankartın yanı sıra “Soma kaza değil katliam” yazılı pankart açtı. 

Kitle yürüyüş boyunca “AKP’den hesabı halk soracak”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Şehit Namirin” sloganları haykırıldı. Kitle Cemevi önüne geldiğinde Halk Cephesinin eylemiyle buluştu ve eylem ortaklaştırıldı. Burada kurumlar adına bir basın açıklaması yapılarak Soma’da yaşanan katliam kınandı.

Partizan kitlesi burada Partizan andını okundu. Yol boyunca duvarlarda “ Soma’nın katili patron ağa devleti”,  “Soma’nın hesabı sorulacak” /Partizan imzalı yazılamalar dikkat çekti.  Aralarında Partizan ve ESP’lilerinde olduğu kitle Karakola doğru yürüyüşe geçti. Polis kitle yaklaşmadan gaz bombalarıyla saldırmaya başladı. Halk şu an barikat kuruyor. 

İzmir:

21.00:

Polis saldırısında Mehmet Kılıç, Adem Kızılçay, Gönen Atiker, Kezban Göbel, Şehriban Özkan, Ayla Durna, Alican örkel,Gürdal Aldunç, Oktay Dallı, TAY-Derden Yusuf Budak so ismi öğrenilemeyen cengiz isimli bir eylemci ile Kaldıraç okurları;  Mehmetcan Köklüağaç, Özüm Onak, Baran Aktaş gözaltına alındı.

20.50:

YDG okuru Tuğberk Baş gözaltına alındı. Polis halkın öfkesi ve geri çekilmemesi karşısında geri adım attı. Polisin gözaltıları ara sokaklarda devam ediyor. 

20.45:

Kitle polis saldırısıyla Alsancak’a kadar çekilmiş durumda.Polis, kitleyi Kordon’a kadar sürdü. Sonra geri çekildi. Kitlede polisin peşinden yuhalayarak döndü. Polis yeniden dönüp kitleye saldırdı. Polis, yakaladığı eylemcileri döverek gözaltına alıyor. Muhabirimiz sevgi yolunda polisler tarafından dövüldü ve yol kenarına fırlatıldı. Durumu iyi şu an. Kitle ile polis şu an karşılıklı bekliyor.

20.20:

İzmir’de Sevinç Pastanesi önünde saldırı var. Polis gözaltı yapıyor.

20.10:

Devrimci, ilerici kurumların çağrısıyla Sevinç Pastanesi önünde toplanan kitlenin, buradan valilik önüne doğru yürüyüşe geçtiği sırada polisin saldırısına uğradı. Polis, TOMA ve gaz bombalarıyla kitleyi püskürtmeye çalıştı. Bu sırada 4 ESP’li gözaltına alındı. Kitle şu an Sevinç Pastanesi önünde barikat kurmuş durumda. Polis etrafı çeviriyor.

Tarsus

 

18.00

Bugün Yarenlik alanına devrimci, ilerici kurumlar tarafından yapılan çağrıyla biraraya gelen 200’e yakın insanın önüne barikat kuran polis, yürüyüşe izin vermeyip saldırıya geçti. Şu ana kadar 11 kişinin gözaltına alındığı bilgisi geldi muhabirimizden.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu