GüncelManşet

(İller) Soma işçisi için halk sokakta

H. Merkezi: Soma’da yaşanan katliam coğrafyamızın dört bir yanında yapılan eylemlerle protesto ediliyor.

 

İSTANBUL

Kadıköy

21.35

Bahariye caddesinde polis saldırısı var. Kitle molotof kokteylleri ile polise karşılık veriyor.

21.16

Kitle Yoğurtçu parkına kadar yürüdü. Kitlenin bir kısmı burada bir anma gerçekleştirdi. Kitlenin bir bölümüde saldırının yaşandığı Boğa heykeline yürüdü.

20.56

Kadıköy-şu an Boğa’da saldırı var. Polis gazla kitleye saldırdı. Gözaltı var.

20.43

Kadıköy’de yürüyüş devam ediyor. Binlerce kişi ara sokaklarda “Hırsız, katil, AKP”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarıyla yürüyor. Yürüyüş başlangıcında ise bir provokatör kitle içerisinde kavga çıkarmaya çalıştı ancak kitle tarafından uzaklaştırıldı.

20.15

Kadıköy Boğa Heykeli’nde toplanan kitle “Soma’nın kömürü AKP’yi yakacak, Diren Kadıköy” pankartıyla Kadıköy Rıhtım’a doğru yürüyüşe başladı.

 

Gayrettepe

12.49

Kitle polis barikatını aşarak yürüyüşe geçti. “Kaza değil, kader değil, cinayet! Yüreğimiz Soma’da yanıyor” yazılı bir pankart açıldı. “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları atılıyor.

12.52

Polis ile yapılan görüşmelerin ardından Mecidiyeköy Meydanı’na yürüneceği söylendi. Burada basın açıklaması yapılacak. “Soma’nın hesabı sorulacak”, “TOMA’nızın suyu Soma’ya yetmez” vb. sloganlar atılıyor. Eylemde BDSP, Kaldıraç, EHP ve Mücadele Birliği de var.

11.40

Levent’te bulunan Eğitim-Sen’in önünde toplanan emekçiler, buradan Gayrettepe’ye gitmek istediler. Ancak polis tarafından önleri kesilen kitle burada polis barikatını “Hırsız, katil AKP”, “AKP’den hesabı madenciler soracak”, “Tayyip markete” vb. sloganlarla protesto ediyorlar.

11.00:

KESK ve DİSK’in çağrısıyla Gayrettepe Türk Telekom önünde biraraya gelen işçi ve emekçilere polis saldırdı. Kitlenin toplanmasına izin vermeyen polis, kitleyi dağıtmaya çalıştı. Salıdrıya karşın Şişli Belediyesi önüne gelen işçi ve emekçiler burada ara sokaklardan yeniden Türk Telekom önüne geldi. Burada iki TOMA, yüzlerce çevik kuvvet ve çok sayıda sivil polisten oluşan bir polis barikatıyla karşılaşıldı. Polis barikatı önünde DİSK Genel Başkan yardımcısı Arzu Çerkezoğlu bir konuşma yaptı.

Çerkezoğlu, polis barikatını protesto ederek Soma’da emekçilerin yeraltında can vermesine neden olanların bugün burada emekçilere önüne barikat kurduğunu söyledi. Bunun ardından işçi ve emekçiler Soma işçileri için yere yatarak eylem yapmaya başladı. Eylem an itibariyle sürüyor.

İşçiler sık sık “Soma’nın katili AKP”, “AKP halka hesap verecek” sloganlarını haykırıyor.

 

Tuzla

11.00

İşçilerin sendika ile yaptığı toplantıdan iş bırakma kararı çıkmıştı dün. Bugün işyerlerinden iş bırakarak çıkan bine yakın işçi, Aydınlı köyüne kadar sloganlara yürüdü. Yürüyüş sırasında “Her Yer Taşeron Her Yer Cinayet”, “Kaza Değil Bu Bir Cinayet”, “İşçilerin katili patron ağa devleti” sloganlarını haykırıyor.

 

AMED

12.52

AZC Plaza önündeki oturma eylemine liseleri boykot eden öğrenciler de katıldı. Şimdi bine yakın kişi, “Her yer Soma, her yer direniş” sloganları ile Koşuyolu Parkı’na yürüyüşe geçti.

11.50

Polis barikatı önünde açıklama yapan kitle, AKP’nin Soma’da işçilerin katili olduğu vurgulandı. Açıklamanın ardından kitlenin içerisinde bulunan ve çoğunluğunu liseli gençlerin oluşturduğu 100 kişilik bir grup, AZC Plaza’nın önüne doğru tekrar yürüyüşe geçti. Burada oturma eylemi yapan kitle, “Soma üzülme, Amed seninle”, “Amed isyandır, Soma’ya selamdır”, “Her yer Soma, her yer direniş” vb. sloganlarla bekleyişini sürdürüyor.

Amed’de bu akşam saat 16.00’da Soma ile dayanışmak için BDP il binası önünden başlayacak bir eylem de gerçekleştirilecek.

10.45:

Muhabirimizin verdiği bilgiye sabah 9.00’dan saatlerinden itibaren AZC plaza önünde toplanan binlerce insan burada sloganlarla Soma’da yaşanan katliamı protesto etti. “Roboski’den Soma’ya hesap sormaya” sloganları haykıran kitle SGK önüne doğru yürüyüşe geçti. Kitlenin önüne barikat kuran polis yürüyüşe izin vermiyor. Polis saldırı hazırlığında.

 

MERSİN

10.00

Sabah saat.7.30’da Mersin Üniversitesi giriş kapısı önünde toplanan öğrenciler Mehmet İstifin biber gazı sonucu yaşamını yitirmesini protesto etmek amacıyla boykot gerçekleştirdi. Kapı önünde bekleyen öğrenciler içeri giriş çıkışları engelledi. Burada polis şiddetini protesto eden öğrenciler sloganalrla AKP hükümetini kınadı. Öğrencileirn eylemi devam ettirmesi zerine kapı önüne Rektör Yüksel Özdemir geldi. Öğrencilerle bir süre tartışan Yüksel Özdemir’den sonra öğrenciler kapıları açarak Eğitim fakültesine doğru yürüyüşe geçti. Eyleme Eğitim-Sen’de destek verdi.

19.13

Mersin’de Forum Alışveriş Merkezi önünde saat 18.00’da toplanan kitle GMK bulvarını trafiğe kapatarak AKP il binasına doğru yürüyüşe geçti. Kitlenin bir kaç gün öncesine göre daha kalabalık olduğu gözleniyor. Çevik kuvvet AKP il binasının önünü kapatmış durumda. Mersin Üniversitesi öğrencileri ” Soma’daki katliama karşı ayaktayız” pankartıyla yürüyor. Partizan, Halkevi, SYKP gibi kurumların katılımıyla gerçekleşen yürüyüşte sık sık “Mersin uyuma Soma’ya sahip çık”, “Bir avuç kömüre bir ömür verilmez” sloganları atılıyor.

19.34

Kitle polis barikatına yaklaşırken yolda gördüğü polis araçlarına taşlarla karşılık veriyor ve torpil kullanılıyor. Polis barikatına yaklaştıkça “Katil devlet hesap verecek” sloganları atılıyor. Soma katliamı ile birlikte Mehmet İstif için de kitlenin öfkesi büyük. 

19.40

Kitle polis barikatına karşı kendi barikatını kuruyor. Taşlarla polis barikatına karşılık veriliyor.

19.50

Polis kitleye biber gazı ve plastik mermiyle kitleye saldırıyor ancak kitle geri çekilmiyor.

20.42

Kitle AKP il binasından Gazi Mustafa Kemal Bulvarı ve sahil boyunca yürüyüş yaparken polis 3 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltındakilerden birinin ismi İsa Uğur Erdoğan. Kitle içerisinde plastik mermiyle yaralananlar var. Polis gözaltı için ara sokaklara giriyor.

20.56

Gözaltı sayısı 10 çıktı.

 

Tarsus

21.14

Eylem sonrasında Kent lokantası önünde iki eylemci saldırıya uğradı. Daha sonra aynı yerde sivil polisler Ömer Kangal isimli bir genci döverek gözaltına aldı.

 

RİZE

11.00

Aralarında Özgür Gelecek okurlarınında bulunduğu Fındıklı emek ve demokrasi güçleri bugün için saat.13.00’te Fındıklı meydanda bir basın açıklaması yapmaya karar verdi.

13.45

Fındıklı emek ve demokrasi güçlerinin çağrısı ile sendikaların katılımı ile yapıldı. Açıklama yapıldıktan sonra da dün sendikaların aldığı grev kararı uygulanmaya devam ediyor.

 

ERZİNGAN

22.08

Oturma eylemi yapan kitle mumlarla isyan ve Soma yazdı; hep bir ağızdan Madenciden parçasını söyledi.Eylem “Soma’nın katili patronağa devleti”, “Faşistlerden hesap lafla sorulmaz, bizde hesapları namlular sorar”, “Rojava’dan Soma’ya iktidarı yıkmaya”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak”, “Katil devlet hesap verecek” sloganlarıyla sona erdi.

12.44

Erzingan’da toplanan yüzlerce insan, siyah giyinerek Cumhuriyet Meydanı’na geldi. Burada bir torba kömür, temsili olarak kitle önüne konuldu. “Sessiz kalmak, suça ortak olmaktır”, “Siz kömür sandınız ama yanan bizdik” yazılı pankartlar açıldı. “Anaların öfkesi katilleri boğacak”, “Soma’nın katili patron-ağa devleti” vb. sloganlar atılıyor.

 

İZMİR

14.00

Oturma eylemi sona erdi. Kitle dağıldı. Gözaltıların bir an önce serbest bırakılması için DİSK yöneticileri polisle görüşüyor. 

13.40

Yaşanan çatışmalarda toplam gözaltının 30 olduğu gelen bilgiler arasında. Ayrıca dünkü eylem sırasında da gözaltılar yaşanmış ve bunlar henüz serbest bırakılmamıştı. Kitle tüm gözaltılar bırakılana kadar oturma eylemini sürdüreceğini duyurdu.

13.21

Sabah saat 09.00’dan itibaren sendikalar iş bırakma eylemini başlattı. Partizan ve YDG okurlarının da katıldığı eylemde Çankaya ve Eşrefpaşa Bulvarı’ndan Konak Meydanı’na doğru yapılan yürüyüşe polis saldırdı ve kitleyi dağıttı. Ancak daha sonra Sümerbank önünde kitle yeniden bir araya geldi. Sendikalar, programa saygı duruşu ile başladılar. Ardından oturma eylemi yapıldı.

Konak Meydanı’na girmek için şu an Sümerbank önünde bekleyişlerini sürdürüyorlar. Polis ise kitlenin etrafını sararak giriş-çıkışları engellemeye çalışıyor. Ortam gergin ve kitle Konak konusunda ısrarlı.

20.55

Kıbrıs şehitleri caddesinde gerginlik var. Alsancak sokaklarını polisi tutmuş durumda. Gergin bir hava hakim.

21.15

Kıbrıs şehitleri caddesinde 27 gözaltı var. Polis ara sokaklara giremiyor geri çekilmek zorunda kaldı. Gözaltıların serbest bırakılması için kitle oturma eylemi yapıyor.

 

ANKARA

19.00

Ankara’da Güvenpark’ta Ankara Dayanışması’ndan 8 kişi gözaltına alındı.
Polis ara sokaklarda müdahalelerine devam ediyor. Ziya Gökalp caddesinde ise yüzlerce kişilik kitle Kızılay Meydanı’nı kapatan polise karşı havai fişek ve taş kullanıyor.

19.11

Ziya Gökalp Caddesi’nde polis saldırısı sürüyor. Kitle koleje kadar çekilmiş durumda, polis plastik mermi kullanıyor.Ankara Hukuk Fakültesi’nden Elifcan Demirtaş ve Görkem Atabar gözaltına alındı.
İsmini öğrenemediğimiz 5 kişi daha gözaltına alındı. Polis bugün saldırısını daha da arttırmış durumda.

19.38

Sivil polisler Ziya Gökalp Caddesi’nde gözaltı yapıyor. Gözaltına alınan bir kişiyi halkın kurtarmak istemesi üzerine polis bir kez daha saldırdı.

19.55

Çevik kuvvet ara sokaklarda gözaltı yapıyor.5 kişi gözaltına alındı. Ayrıca Özgür Gelecek muhabiri polis tarafından taciz edilerek çekim yapması engellenmeye çalışıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu