Dünya

(Foto)Londra’da Okmeydanı ve Soma protestosu

Londra: İngiltere’nin başkenti Londra’da 25 Mayıs günü bir protesto yürüyüşü yapıldı. Son günlerde faşist TC devletinin Okmeydanı’nda yapılan eylemlere saldırmasını ve Uğur Kurt’un Cemevi bahçesinde polis kurşunuyla katledilmesini protesto eden eylem saat 14.00′da başladı. Ayrıca Soma’da yaşanan işçi katliamı da protesto edildi.

İngiltere Halk Cephesi‘nin çağrısıyla ve Demokratik Güç Birliği – Britanya‘nın katılımıyla yapılan eyleme yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Manor House tren istasyonu önünden başlayan yürüyüş Wood Green’de sonlandırıldı. Her kurumun kendi bayrak ve pankartlarıyla katıldığı eyleme Partizan da kendi pankartıyla yürüyüşte yerini aldı. Ayrıca Gik-Der, YÇKM, Kurdish, Day-Mer, Cemevi, El- Com (Elbistan Toplum Merkezi) ve Halk Cephesi kendi pankartlarıyla yürüyüşe katıldı. Sık sık İngilizce ve Türkçe sloganların atıldığı yürüyüşe ilgi yoğundu.

Yürüyüşün sonlandırıldığı Wood Green‘de Devrim Şehitleri için yapılan saygı duruşunun ardından, Demokratik Güç Birliği – Britanya ve Halk Cephesi’nin açıklamaları okundu. Okmeydanı’ndaki saldırıların teşhir edildiği açıklamalarda, İngiltere’den dayanışmanın önemine vurgu yapıldı. Son olarak kurum temsilcileri görüşlerini kitleyle paylaştılar ve protesto eylemi sona erdirildi.

 

[widgetkit id=716]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu