Güncel

Lorenzo Orsetti, Rojava’da anıldı

Lorenzo Orsetti, Tekoşîna Anarşîst ve TİKKO Rojava Komutanlığı’nın ortak düzenlediği bir etkinlikle anıldı.

2019 yılının 18 Mart’ında Baxoz Hamlesi sırasında ölümsüzleşen Lorenzo Orsetti (Tekoşer Pilîng), Tekoşîna Anarşîst ve TİKKO Rojava Komutanlığı’nın ortak düzenlediği bir etkinlikle anıldı.

Rojava’da faaliyet yürüten enternasyonallerin de katılımıyla gerçekleşen anma saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından Tekoşîna Anarşîst ve TİKKO Rojava Komutanlığı’nın ortak açıklaması okundu. O dönem Tekoşer Pilîng’le birlikte savaşan ve savaşın ardından memleketine dönen bir enternasyonal savaşçının sesli mesajı dinlendi. Tekoşer için hazırlanan sinevizyon gösterimlerinin izlenmesinin ardından ise bir TİKKO savaşçısının ona yazdığı “Güle Güle Mister Keyfxweş!” isimli mektup okundu.

Program enternasyonallerin yaptıkları konuşmalar ile sona ererken 18 Mart’ın aynı zamanda Paris Komünü’nün de yıldönümü olduğu vurgusu yapıldı. 150. yılında Paris Komünü ruhunun Tekoşer Pilîng şahsında tüm enternasyonallerce yaşatıldığı belirtildi.

Bir TİKKO savaşçısı ve Tekoşîna Anarşîst üyesi olan Tekoşer Pilîng, DAİŞ’in son kalelerinden birisi olan Deyr ez-Zor civarındaki Baxoz’daki hamleye katılmış ve bu hamle sırasında ölümsüzleşmişti. Ölümsüzleşmesinin ardından cenazesi Haziran 2019’da Rojava’dan Floransa’ya uğurlandı. Bir mektubunda “Bütün fırtınalar küçük bir damla ile başlar. Siz de bu damla olmaya çalışın” diyen Tekoşer Pilîng için birçok şarkı bestelendi. Yoldaşları ve ailesi tarafından hazırlanan “Orso” başlıklı, Tekoşer Pilîng’in sosyal medyada ve günlüğünde tuttuğu notlardan ve yoldaşlarının onu anlattığı yazılardan oluşan kitap bu yıl İtalyanca olarak çıkmıştı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu