DünyaGüncel

Lübnan’da Direniş Geri Adım Attırdı

Ekonomik krizin derinleştiği Lübnan'da hükümet, WhatsApp aramalarını vergilendirme planlarını ülke genelinde gelişen direnişin sonunda geri çekti.

Lübnan’da halk, ekonomi kriz ve iletişime getirilen yeni vergilere isyan etti. 17 Ekim akşamı başlayan protestolar sırasında bir binada çıkan yangın sebebiyle 2 kişi yaşamını yitirdi.

Lübnan halkı, ekonomik kriz ve iletişime yeni vergiler getirilmesi nedeniyle ülke genelinde sokaklara döküldü. Eylemler, hükümetin iletişime ve özellikle sosyal iletişim ağı WhatsApp uygulamasına vergi getirme girişimi sonrası başladı.

Beyrut’un farklı bölgelerinde yolları trafiğe kapatan Lübnanlılar, hükümet aleyhinde çeşitli sloganlar atarak yöneticileri istifaya çağırdı. Hükümet Sarayı’na yakın Şehitler Meydanı’nda toplanan binlerce kişi, lastiklerin yanı sıra çevredeki inşaatlardaki malzemeleri yakarak yolları trafiğe kapattı ve “Halk, rejimi devirmek istiyor “ ve “Devrim” şeklinde sloganlar attı.

Lübnan Eğitim ve Yüksek Öğrenim Bakanı Ekrem Şuhayb, ülkedeki durum nedeniyle kamu ve özel okullar ile üniversitelerin bugün kapalı olacağını duyurdu.

Saad Hariri hükümeti, Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp ve benzeri internet aramaları sağlayan uygulamalara günlük 0,20 dolar (20 sent) vergi getirmeyi planlıyordu.

Başbakan Saad el-Hariri’nin hükümet ortaklarına 72 saat süre tanıdığı konuşmasının ardından başkent Beyrut’un çeşitli semtlerinde eylemciler ile polis arasında çatışmalar yaşandı.

Lübnan Emniyet Müdürlüğünün Twitter hesabında yapılan açıklamada, ülke genelindeki protestolarda 52 polisin yaralandığı, 70 eylemcinin gözaltına alındığı belirtildi.

Öte yandan Lübnan’da bulunan İrlanda Cumhurbaşkanı Michael D. Higgins, ekonomik kriz protestoları sırasında yollara barikat kurulması nedeniyle havalimanına helikopterle gitmek zorunda kaldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu