Dünya

Lübnan’da mezhep çatışmasına doğru(video haber)

H.Merkezi: Suriye’deki son gelişmelere paralel mezhep çatışmasının en hızlı geliştiği ve uzunca bir süredir devam ettiği ülkelerin başını ise Lübnan çekiyor. Lübnan’ın Trablusşam kentinde, Şubat ayından bu yana Alevi mahallesi Cebel Muhsin ve Sünni mahallesi Bab el Tabbana mahallelerini bölen Suriye Caddesi’nde yoğunlaşan çatışmalarda bugüne kadar onlarca insan yaşamını yitirdi. Ülke kaçırma olaylarıyla çalkalanıyor.

Muhalif Suriye Ulusal Konseyi, Lübnan’daki Suriyelilerin kaçırılmasından Suriye rejimi yanlısı Hizbullah’ı sorumlu tutarken, Hizbullah ise olaylarla bir ilgisi olmadığını açıklıyor. 30 yıl boyunca Suriye’nin işgali altında kalan Lübnan, bugün Suriye’den alev alan mezhep çatışmasının, tüm bölgeye yayılmasına neden olabilecek bir sıçrama tahtası olma tehlikesi taşıyor.

Zira, Lübnan bu konuda oldukça acılı bir geçmişe sahip. Bölgede güç dengelerinin karmaşık yapısı ve içi içe geçmişliği, bu ülkede yaşanacak bir gelişmenin kısa sürede domino etkisiyle tüm bölgeye yayılması riski taşıyor. Lübnan’da yaşanan kaçırılma olaylarının ardından ülke Alevilerinde TC’ye yönelik gelişen öfke, olayların birbirine ne denli bağlı olduğunun yalnızca bir örneği. Aleviler, kaçırma eylemlerini düzenleyenlerin Özgür Suriye Ordusu(ÖSO) olduğunu, bu örgütün TC tarafından desteklendiğini ve koordine edildiğini düşünüyor.

Son olarak 22 Ağustos günü yaşanan çatışmalarda, 10 kişi yaşamını yitirirken 60 kişide yaralandı. Lübnan’ın Sünni Başbakanı Necip Mikati, 200 bin kişilik nüfusuyla ülkenin ikinci büyük kenti olan Trablus’ta her iki tarafa da seslenerek “bu saçma savaşa” son vermelerini istedi.

Başbakan Mikati, “Lübnan’ın etrafını saran ateşin içine çekilmememiz gerektiği uyarısını defalarca yapıyoruz” dedi ve Trablus halkına “bir başkasının savaşı uğruna kendinizi cephaneliğe dönüştürmeyin” çağrısında bulundu. Trablus’un Sünni Mahallesi Bab el-Tabbana ile Alevi bölgesi Cabal Muhsin arasında gece boyunca karşılıklı silah ve el bombası kullanılarak çatışma yaşandı.

Doktorlar, ölenlerden ikisinin Cabal Muhsin sakini Aleviler olduğunu, diğer tarafta ise beş Sünni’nin öldüğünü söylediler. Sünni çoğunluğun arasında Alevilerin yaşadığı Trablus, “Lübnan’da mezhepler arası fay hatlarının en oynak olduğu yerlerden biri” şeklinde tanımlanıyor.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu