Emek

Luna Sayaç’ta İşçiler Direnişte

 

İzmir:Egemenlerin işçilerin sendikal haklarını engellemek için saldırmaya devam ediyor. İşçilerin örgütlenerek kendi hakları için mücadele etmelerinden korkan ve örgütlü bir şekilde mücadele veren işçileri sömüremeyeceklerinin farkında olan hakim sınıf temsilcileri bu alanda örgütlenen işçileri işten çıkarmakla tehdit etmekte ve sadece tehditle kalmayıp bu tehditleri pratiğe de geçirmektedir. Bu pratiklerden bir tanesi de İzmir Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan LUNA Sayaç’ta çalışan işçiler üzerinde görülmüştür.

LUNA Sayaç’ta çalışan işçiler Birleşik Metal’de örgütlenince işten atıldılar. İşçilerin sendikalaşma mücadelesi patronların saldırısıyla karşılaştı. Birleşik Metal’de örgütlenen işçilerden on beşi, sendika yetki almak üzereyken işten çıkarıldı. Bunun saldırılar üzerine LUNA Sayaç’ta çalışan işçiler ve yine aynı şirkete bağlı olan taşeron şirketlerinden AR Elektronik ve MEPA Mühendislik işçileri de işten çıkarılan arkadaşlarına sahip çıkmak için fabrika önünde direniş başlattı. Sendikal haklarını kolektif bir şekilde savunan işçiler patronlarını sinirlendirmiş olacak ki fabrika önünde eylem yapan onlarca işçiyi de işten çıkararak sabah vardiyasına gelen işçilerin fabrikaya girmesine yasakladı.
Bunun üzerine fabrikada çalışan 2 vardiya da birleşerek direnişe geçti. İşçiler haklarını kazanana kadar bu onurlu direnişlerini sürdüreceklerini ifade etiler.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu