Güncel

Mahkeme, çocuğa cinsel istismar faili erkeğe ‘takım elbise’ indirimi uyguladı!

Çocuğa sistematik cinsel istismarda bulunan Y.K. isimli erkeğin yargılandığı davada karar açıklandı. Mahkeme faile takım elbise ile duruşmalara katıldığı için “iyi hal” indirimi uygulayarak 30 yıl hapis cezası verdi.

İstanbul’da geçtiğimiz yıl babası Y.K. tarafından sistematik cinsel istismara uğrayan çocuğun davasında karar çıktı. Dün Anadolu Adliyesi’nde görülen davaya fail Y.K. tutuklu bulunduğu cezaevinden duruşma salonunda hazır edildi. Davaya müdahil olarak Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’ni temsilen avukat Ayten Bademci katıldı.

‘İyi hal’ indirimi uygulandı

“Nitelikli cinsel istismar” suçundan yargılanan faile, çocuğun Çocuk İzleme Merkezi’nde (ÇİM) ve mahkeme huzurundaki ifadeleri ile Adli Tıp Kurumu (ATK) raporları dikkate alınarak önce suçu zincirleme gerçekleştirdiğinden toplam 45 yıl hapis cezası veren mahkeme, daha sonra failin duruşmalardaki tutumunu, duruşmalara takım elbise ile katılmasını dikkate alarak “iyi hal” indirimi uyguladı. Cezayı 37 yıl 6 ay hapis cezasına indiren mahkeme, sanığa verilecek suçun TCK 61/7 maddesi gereğince 30 yılı geçmeyecek oranda verilmesi gerektiğini göz önüne alarak cezayı 30 yıl ile sınırlandırdı.
Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği mahkemenin “iyi hal” indirimi uygulamasına karşı istinafa başvuracağını belirtti. (Kaynak: Jinnews)

Ne olmuştu?

İstanbul’da annesi katledilen çocuk, babası ile yaşadığı sırada cinsel istismara maruz bırakıldı. Çocuğun dayanamayarak şikayetçi olması üzerine baba Y.K. tutuklandı. Çocuk verdiği ifadelerde babası Y.K. tarafından sistematik cinsel istismara maruz kaldığını, tehdit edildiğini anlattı.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu