GüncelManşet

Mahkemede bile rahat durmadılar!

 

Ankara: Altındağ Nüfus Müdürü Abdulmecit Baskın’ın 1993 yılında kaçırılıp katledilmesiyle ilgili davanın ikinci duruşması bugün 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Aralarında Mehmet Ağar, Korkut Eken, Ayhan Çakır gibi isimlerin de olduğu 12 kişinin sanık koltuğunda oturduğu davada Korkut Eken kendilerine katil diyen avukatları başını sallayarak tehdit etti. Eken katil olduklarını yineleyen Pervin Buldan’a da PKK’nın milletvekilisin sen. Konuşma, sus. S..git…”diyerek hakaret etti.

Abdulmecit Baskın’ın ve 12 katilin yakınlarının da katıldığı davaya, Mehmet Ağar katılmadı. Ağar’ın 13 Şubat’ta kendi verdiği dilekçe ile özel bir yargılamaya tabi tutulduğu ve ifadesinin alındığı ortaya çıktı. Mehmet Ağar yapılan infazların baş isimlerinden olmasına ve bunu kendisini de defalarca dile getirmesine rağmen ifadesinde ölen kişiyi tanımadığını, olayla alakası olmadığını belirtti.

Duruşmaya ÇHD, TİHV ve İHD’den de çok sayıda avukat katıldı. Ayrıca 90’lı yıllarda katledilen Savaş Buldan’ın eşi BDP Pervin Buldan ile BDP Mardin Milletvekili Erol Dora da katıldı.

 

Ağar’a özel yargılamaya avukatlardan tepki

Duruşmanın başında söz alan Baskın’ın avukatları Mehmet Ağar’ın talebi sonucu özel bir yargılama yapılarak duruşma günü mahkemeye getirilmemesinin yüz yüze ilkesi ile çapraz sorgu ilkesini ihlal ettiğini ve yargılamanın bu şekilde yapılamayacağını söylediler. Avukat Engin Gökoğlu’nun sanık koltuğunda oturanlara hitaben katil demesi üzerine, sanık avukatları “masumiyet karinesi var” diyerek karşı çıktı. Katillerin avukatları defalarca ayağa kalkıp, seslerini yükselterek Baskın’ın avukatlarının dediklerine karşı çıktı.

Korkut Eken kendilerine katil diye seslenen avukatı, başını sallayarak ve sözlü bir şekilde tehdit etti. Ayrıca “avukat müsbetbesi” diyerek hakaret etti. Bu sırada Korkut Eken, sanık koltuğundakilere katil olduklarını yineleyen ve “İnsan mısınız siz? İnsan değilsiniz. İnsan olun biraz” diyen Pervin Buldan’a dönerek “İnsanlıktan sen nasibini alacaksın. PKK’nın milletvekilisin sen. Konuşma, sus. S..git…”dedi. Buldan’ın konuşmasını sürdürmesi üzerine Korkut Eken ayağa kalkarak Buldan’a yönelik konuşmayı sürdürdü.

 

IMG 20140219 164543Duruşma 14 Nisan’a ertelendi

Mahkeme Baskın’ın avukatlarının taleplerini dinledikten ve katil avukatlarının esasa ilişkin olmayan birkaç sözünün ardından, firari sanık Alper Tekdemir’n için yakalama emri çıkarılmasına ve Ayhan Çarkın için tutuklu halinin devamına karar verdi. Ayrıca dosyanın faili meçhul dosyası ile birleştirme kararı ile Mehmet Ağar’ın duruşmada hazır bulunma isteminin diğer duruşmada değerlendirilmesi kararlaştırılırken, duruşma 14 Nisan tarihine erteledi. 

Duruşmanın ardından Pervin Buldan bir açıklama yaptı. Eker’in küfür ederek kendine yakışanı yaptığını söyleyen Buldan, Mehmet Ağar’ın mağdur ailelerinin karşısında yargılanmasını istedi.

 

“gerçek fail yoktu”

Baskın ailesinin avukatı Yusuf Alataş yaptığı konuşmasında şunları belirtti; “Gerek soruşturma işlemlerinin gerekse mahkemedeki yargılama işlemlerinin hakikate ulaşma yönünde bir iradeyi yansıtmadığını ne yazık ki hep birlikte izledik, tanık olduk. Umarız ki ve umudumuzu korumak istiyoruz ki en azından bundan sonraki aşamalarda hem asıl faillerin yargı önüne çıkarılması yani bu devlet kararını tepede verenlerin, başta dönemin başbakanları, genelkurmay başkanları, içişleri bakanlarının da aralarında bulunduğu gerçek faillerin mahkeme huzuruna çıkarılsın ve şu anda yargılananların da işledikleri cinayetlerin cezasını çekmesi yönünde ciddi bir yargılama yapılsın.”

ÇHD ve TİHV üyesi avukatlar adına da Hüseyin Aslan konuştu. Aslan şunları söyledi; “Bugün burada mahkemenin bir numaralı sanığı Mehmet Ağar yoktu. Taraflar, mağdurlar, kamuoyu, bu işi takip eden insan hakları savunucuları vardı fakat gerçek fail yoktu. Bu fail biliyorsunuz bundan beş gün önce özel bir duruşma açılarak dinlendi ve duruşmalardan varisli tutuldu… Bugün sadece diğer tutuklu sanığın adli tıp raporunun beklenmesine karar verildi. Başkaca bir herhangi bir gelişme olmadı.”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu