Güncel

Mamak HDK’den Meşaleli Yürüyüş

HDK Mamak Meclisi açlık grevi direnişinin 54. gününde meşaleli bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Alınteri, DHF, Pir Sultan, Halkevleri ve TKP’nin de destek verdiği yürüyüş Tek Mezar Parkı’ndan Tuzluçayır Meydanı’na doğru gerçekleştirilirken TC polisinin aldığı yoğun “güvenlik” önemleri de dikkatlerden kaçmadı.

“Ölüm değil çözüm / Taleplerimiz kabul edilsin! HDK Mamak Meclisi” ozaliti açılan yürüyüşün ardından bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

TC’nin mayasında imha, inkar ve asimilasyonun olduğu belirtilen açıklamaya şu şekilde devam edildi; “Bugün Kürdistan yanıyor. Bugün Avrupa’da, Amerika’da ve bu topraklarda Kürdistanlılar ve devrimciler sokaklarda, bugün tüm dünyada ünlü birçok aydın, sanatçı ve akademisyenin de aralarında bulunduğu binlerce  kişi imza kampanyası başlatarak ölümler olmadan; anadilde eğitim ve savunma hakkının tanınması, sayın Abdullah Öcalan ve tüm diğer siyasi tutuklular üzerinde tecridin kaldırılması taleplerinin kabul edilmesini istiyorlar.”

Açıklama “Ölüme değil çözüme ortak olalımçağrısıyla sonlanırken, açıklamanın ardından oğlu açlık grevinde olan Nafiye Yiğit adlı bir ana konuşma yaptı.

Kürtlerin ne ölümle, ne tutuklamalarla bitmeyeceğini vurgulayan Nafiye Ana, ölümler olmadan tutsakların çağrısına ses verilmesini talep etti.

 

ag

“Halkımız saflara hesap sormaya”

 

Basın açıklamasının ardından Türkçe, Kürtçe hapishane türkülerinin de hep bir ağızdan söylendiği yarım saatlik bir oturma eylemi yapılırken, General Zeki Doğan mahallesi muhtarı da açlık grevindeki tutsakları ve talepleri selamlayan bir konuşma yaptı.

 

Yürüyüş ve basın açıklaması sırasında sık sık “Tarihleri inkar tarihleri katliam”, “Halkımız saflara hesap sormaya” “Bijî Berxwêdana Zindanan” “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük”, “Bijî Biratîya Gelan” sloganları atıldı.

 

Eylem sonlandırılırken, HDK Mamak Meclisi tarafından bundan sonra her akşam 18.00-19.00 saatleri arasında Tuzluçayır Meydanı’nda oturma eylemi yapılacağını duyuran ve Mamak halkını destek vermeye çağıran bir açıklama yapıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu