Dünya

Mannheim’da Soma katliamı kınandı

Mannheim: Soma’da yaşanan işçi katliamını kınamak için Mannheim Demokratik Güç Birliği tarafından bir eylem gerçekleştirildi. Şehrin merkezinde göçmenlerin yoğun olduğu  Marktplatz alanında bir miting ile Soma’daki işçi katliamı protesto edildi.

Yaklaşık 300 kişinin katıldığı mitingde “Katil devlet hesap verecek”, “Hoch die İnternationale Solidarität” sloganları atıldı. Eylemde ATİF’in de içinde yer aldığı, Güç Birliği bileşenleri yanı sıra çeşitli alman parti ve kurumları da yer aldı. Eylemde söz  alan Die Linke, Die Grünen, MLPD ve DGB Jugend (Alman Sendika Gençliği) Erdoğan hükümetinin halkına vahşice saldırmasını kınadılar.

Aynı zamanda Almanya’daki Türkiyeli göçmenlerle dayanışmayı yükseltip, hep birlikte AKP hükümetini teşhir etmeye çağırdılar. Ayrıca Türkiye de işçi sınıfının çalışma şartlarının düzeltilmesi gerekliliğine de yapılan konuşmalarda değinildi.

Eylemde Türkiyeli diğer kurumlarla beraber ATİF ve Partizan da birer açıklama yaptılar. Partizan adına yapılan açıklamada bu katliamın Kaypakkaya yoldaşı anma günlerine denk geldiği belirtilerek, katliamların hesabının mutlaka sorulacağı ifade edildi. Kaypakkaya yoldaşın mücadele yaşamında her zaman işçi sınıfının mücadelesinin en ön saflarında yer aldığı belirtilerek, ardılları olarak bize düşen görevde işçi sınıfının kurtuluş mücadelesinin en önünde yer almaktır, denildi.

Yapılan açıklamaların ardından miting sloganlarla sona erdirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu