DünyaGüncel

Maoist Gerillalardan Demiryoluna Sabotaj Eylemi

Hindistan'da Maoist gerillalar, Batı Singhbhum bölgesinde yaklaşık bir metrelik demiryolu hattını havaya uçurdu

Yetkililerin Pazartesi günü erken saatte yaptıkları açıklamaya göre HKP (Maoist) gerillaları Hindistan’ın Batı Singhbhum bölgesindeki Güneydoğu Demiryolu’nun (SER) Chakradharpur bölümünün altındaki Sonua ve Lotapahar istasyonları arasındaki Howrah-Mumbai ana hattında yaklaşık bir metrelik demiryolu hattını havaya uçurdu.

SER’nin Chakradharpur bölümü, kıdemli bölüm ticari müdürü (Sr DCM), Manish Kumar Pathak; “Pazartesi günü saat 2.15 civarında, Sonua İstasyon Müdürü, Lotapahar ve Sonua istasyonları arasında 322 / 19-23. Km’deki N BOST / KAV Loco Pilotunun (Yük Treni) yukarı hattında ağır bir sarsıntı bulduğu bilgisini aldı. Bunu takiben, Rourkela-Chakradharpur bölümündeki tüm hareket derhal durduruluyor ve güvenlik önlemi olarak sekiz posta ekspres / yolcu treni ve birkaç yük treni farklı istasyonlarda kontrol ediliyor” açıklamasını yaptı.

Olay, çiftçilerin devam eden protestolarını desteklemek için Pazartesi günü HKP (Maoist) tarafından çağrısı yapılan bir günlük Bharat Bandh (Genel Grev –ÇN) sırasında gerçekleşti. Maoistler, patlama yerinin yakınına asılan pankart, broşür ve afişlerde, hükümet tarafından halk hareketinin bastırıldığını iddia ettiler.

Sabotaj, Howrah-Mumbai Yukarı Ana Hattı’ndaki tren hareketini saatlerce durma noktasına getirdi. Pathak, devriye ekiplerinin güvenlik personeli ile teftiş için gönderildiğini, bir demiryolları ekibinin ise RPF ve Eyalet Polisi ile olay yerine ulaşarak soruşturma başlattığını söyledi.

Pathak; “Saha araştırması sırasında, Yukarı Ana Hattı’nın sabote edildiği ve patlatılan ray parçasının sahadan yaklaşık 35 metre uzağa fırladığı tespit edildi. Güvenlik izni alındıktan hemen sonra yeniden inşa çalışmalarına başlandı” açıklamasında bulundu.

Tüm departmanlardan gerekli izin ve uygunluktan sonra, saat 9.35 civarında Sonua-Lotapahar kesimi arasındaki Yukarı Hatta tren hareketi restore edildi. Chakrdharpur ve Rourkela bölümü üzerindeki tren hareketi de normalize edildi. Junior İdari Düzey sorgulama da Demiryolları tarafından sipariş edildi. Geçen Pazar, HKP (Maoist) gerillaları Sonua Polis Karakolu, Lotapahar ve bölgedeki diğer alanların altındaki alanlarda Bharat Bandh’i çağıran posterler, pankartlar ve broşürler astı.

Kaynak: https://www.hindustantimes.com/cities/others/cpimaoist-ultras-blow-up-part-of-howrah-mumbai-rail-track-in-jharkhand-101619452517514.html

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu