Güncel

“Maraş katliamının hesabı sorulacaktır!”

Maraş Katliamı'nın yıldönümünde bir açıklama yayınlayan Proleterya Partisi Avrupa Komitesi, "Mücadele daha üst boyutlara tırmanacak, daha keskin bir hatta yer alınacak ve de tüm katliamların hesabı sorulacaktır" dedi

Türkiye Komünist Partisi Marksist-Leninist (TKP-ML) Avrupa Komitesi, tkpml.com’da yayınladığı yazılı açıklamayla Maraş Katliamı’nın hesabının sorulacağını vurguladı.

Katliamın üzerinden 42 yıl geçmesine rağmen unutulmadığı belirtilen açıklamada, “Katliamın gerekçesi ABD’nin başını çektiği emperyalizmin uluslararası alanda neo-liberalizm politikaları dayatması sonucu, pazar durumunda olan bağımlı ülkelerde bu modelin uygulanması için devrimci hareketlerin bastırılmasına ve kısmi istikrarın sağlanmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu durum -başta Latin Amerika ülkeleri olmak üzere- darbelerle sağlanmıştır” denildi.

Açıklamanın devamında şunlar ifade edildi:

“25 Aralık 1978 gecesi MGK toplanmış ve Maraş’la birlikte 13 ilde daha sıkıyönetim ilan edilmiştir. Böylece Maraş Katliamı ve sıkıyönetim ile 12 Eylül Cuntası için bir adım atılmıştır. Türk hakim sınıfları ve bağımlı oldukları ABD emperyalizminin plan ve tasarısına göre, kısa bir dönem sonra yapılacak darbe ile hem devrimci mücadele hem de kitlelerin düzene karşı oluşan hoşnutsuzluğu bastırılacak ve neo-liberalizm dönemine girilecektir. Dolayısıyla denilebilir ki; Maraş Katliamı, Türk hakim sınıflarının devleti ile ABD emperyalizminin güdümünde yapılmıştır. Katliamın üzerinden 42 yıl geçmiştir ve hesabı mutlaka sorulacaktır.”

Açıklamanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz…

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu