Güncel

“Maritsa Küçük cinayeti aydınlatılsın”

İstanbul: Samatya’da öldürülen Ermeni kadın Maritsa Küçük’ün 4. Duruşmasının görüleceği bugün (30 Aralık) İHD Irkçılıkla ve Ayrımcılıkla Mücadele Komisyonu ve Nor Zartonk Çağlayan Adliyesi önünde gerçekleştirdikleri basın açıklaması ile cinayetin aydınlatılmasını istedi. 

Bugün 4. duruşması görülecek dava ile ilgili gerçekleşen basın açıklaması sırasında Maritsa Küçük’in ailesi de söz aldı. İlk olarak söz alan Maritsa Küçük’ün kızı Baydzar MidilliBizden ne istediler, biz onlara ne yaptık. Biz istiyoruz ki devlet bulsun bunları. Neden Ermeni kadınlarına, Ermeni yaşlılarına yaptılar bunu? Bize neden zulüm ediyorlar” şeklinde konuşarak sanık Murat Nazaryan’ın suç ortaklarının açığa çıkarılmasını istedi.

 

“Tutuklu kişinin tek başına olduğuna inanmıyoruz”

Daha sonra ailenin Avukatı Eren Keskin konuşarak “Bu cinayet nefret cinayeti izlenimi bıraktı bizde. Çünkü 87 yaşındaki bir kadının kırılmadık kemik bırakmayacak şekilde dövülerek öldürülmesi bu izlenimi kuvvetlendirdi. Daha önce de bu şekilde öldürülen kadınlar var takipsizlikle sonuçlanmış önceki dosyalar. Şu an tek başına yargılanan bir sanık var. Hazırlık soruşturması son derece eksik şekilde yapıldı. Şu anda bir tek olaydan yargılanıyor tutuklu kişi. Bu tutuklu kişinin tek başına olduğuna inanmıyoruz” diyerek cinayetin aydınlatılması gerektiğini söyledi.

Daha sonra ise basın açıklamasını İHD Irkçılıkla ve Ayrımcılıkla Mücadele Komisyonu’ndan Meral Çıldır yaptı. Çıldır Maritsa Küçük’ün ve diğer Ermeni kadınlara yönelik cinayetlerin planlı saldırılar olduğunu ifade ederek mahkemenin davayı aydınlatması gerektiğini belirtti.

Sanık Murat Nazaryan’ın üçüncü duruşmada cinayeti işleyen başka kişilerin de olduğunu belirttiğini ve mahkemenin bunların üstüne gitmesi gerektiğinin altını çizen Çıldır mahkemeye dair taleplerini sıralayarak “Bu cinayet ve Cinayetin işleniş çekli Maritsa Küçük’ün ailesinin hayatını bir daha geri dönüşsüz şekilde ikiye böldü. Cinayetle ilgili gerçekler açığa çıkıncaya kadar travma bütün ağırlığıyla devam edecek. Dahası, diğer Ermeni aileler de kendilerini güvende hissetmiyorlar. Saldırıların üzerindeki bilinmezlik perdesi kalkıncaya kadar bu güvensizlik devam edecek. Maritsa Küçük ve diğer Samatyalı yaşlı Ermeni kadınlar nefret suçuna mı kurban gittiler. Aydınlatmak devletin görevidir” dedi.

 

“Ülkemi terk etmek zorunda kaldım”

Basın açıklamasının ardından konuştuğumuz Maritsa Küçük’ün damadı Ropin Baymuş ise “Ben bu devlet için askerlik yaptım, vergimi verdim. Ancak bu nefret cinayetlerine dayanamadığımdan kaynaklı ülkemi terk etmek zorunda kaldım” şeklinde konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu