Emek

(Foto)M&T Reklam direnişi örüyor

 

Gebze: Gebze Şekerpınar ve Düzce OSB’de üretim yapan M&T Reklam AŞ işçileri 8 aylık bir çalışmayla DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlendi. Ekonomik ve demokratik haklarının gasp edilmesine karşı sendikal örgütlenme faaliyeti yürüten işçiler patronun engellemeleriyle karşı karşıya kaldı.

Yasal olarak gereken çoğunluğu sağlayarak Çalışma Bakanlığı’na başvurulmasının ardından 12 Mayıs 2014 tarihinde 19 işçi Düzce fabrikasında işten atıldı. Türkiye’nin yasa boğulduğu Soma madenci katliamının yaşandığı 14 Mayıs’ta ise Gebze fabrikasından 19 işçi ‘üretimin azalması’ nedeniyle işten çıkarıldı.

Çıkarıldıkları günden itibaren fabrikalarının önünde direnişe başlayan işçiler sendikalı olarak işyerlerine dönme taleplerini yükseltiyor. Patronun çalışan işçilerle çıkarılan işçilerin bir araya gelmesini engellemek adına aldığı ‘tedbirlere’ ve baskılara karşı da direnen işçileri Düzce ve Gebze’de emek dostları yalnız bırakmıyor. Çay ve yemek saatlerinde işçilerin yoğun olarak bulunduğu tarafta alkışlarla slogan atan M&T reklam işçileri vardiya çıkışlarında da kapı önünde yine sloganlar ve alkışlar eşliğinde eylem yapıyor. İşçilerin demokratik haklarını kullanmaları nedeniyle işten atıldığını ve direnişe başladığını öğrenen BDSP ve direnişçi Feniş Alüminyum işçileri 16 Mayıs 2014 tarihinde M&T Reklam Gebze fabrikası önüne destek ziyaretinde bulundu.

Fabrika önüne “Direne direne kazanacağız”, “Soma’nın hesabı sorulacak”, “Yaşasın sınıf dayanışması” vb. sloganlarla yürüyüş yaparak ulaşan BDSP ve Feniş Alüminyum işçileri M&T direnişçilerini selamladı.  Sendikalaşma hakkına dönük olarak M&T’de yaşanan işten atma saldırısıyla patronların kendi yasalarını bile çiğnediklerini ifade eden ziyaretçilerin ardından Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze Şubesi Örgütlenme Uzmanı Nihat Akyol sözü alarak sendikalı olarak işbaşı yapana kadar direnişin devam edeceğini söyledi. Konuşmaların ardından Saat 15.00’de fabrikadaki işçilerin çay molasına çıkması ile arka bahçeye doğru sloganlarla yüründü. Burada,  “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Açlıktan ölmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz”, “Feniş M&T omuz omuza”, “Soma’nın hesabı sorulacak”, “Kaza değil bu bir cinayet” vb. sloganlar atıldı.

17 Mayıs 2014 tarihinde de EMEP Gebze İlçe Örgütü üyeleri direnişte olan işçileri ziyaret etti. Vardiya çıkışında yapılan açıklamada konuşan Nihat Akyol, “İşçilerin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiği bugünlerde anayasal haklarını kullanan arkadaşlarımız sokağa atıldı. İşçi arkadaşlarımız geri alınana kadar mücadelemize devam edeceğiz” dedi. EMEP Gebze İlçe Başkanı Hasan Atik ise “Sendikal örgütlenmenin yasal bir hak olmasına rağmen pratikte uygulanmadığını hep beraber görüyoruz” diye konuştu. Soma’da iş cinayetinde hayatını kaybeden madencilerin, işten çıkarılan işçilerin sorumlusunun AKP Hükümeti olduğunu vurgulayan Atik, “Tüm yaşananlar karşısında tek seçeneğimiz tüm işçi ve emekçiler olarak birleşip mücadeleyi yükseltmektir” diye konuştu. “Kaza değil bu bir cinayet”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “M&T işçisi köle değildir”, “İş ekmek yoksa barış da yok” vb. sloganlar atan işçiler açıklamalardan sonra servislere binerek fabrikadan ayrıldı.

[widgetkit id=703]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu