Gençlik

Mayıs Şehitleri Anadolu Üniversite’sinde anıldı.

 

Eskişehir: Önder yoldaş İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler Anadolu Üniversitesinde yapılan eylem ile anıldı. YDG’nin yanı sıra DGH, SGDF, BDP Gençlik Meclisi, EHP ve Gençlik Muhalefetinden öğrencilerde eylemde yerini aldı. Saat 12.30’da okulun içerisindeki yurdun önünde toplanan grup, buradan yemekhaneye yürüdü ve basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Haki Karer, Dörtler ve Kaypakkaya yoldaşı andığımız bugünlerde Gezi şehitleri kervanına katılarak ölümsüzleşen Mehmet İstif ve Soma’da katledilen maden işçileri ile öfkemiz daha da büyümektedir.” denilerek Gezi İsyanının 9.şehidi olan Mehmet İstif ve Soma’da gerçekleşen katliam sonucu hayatını kaybeden işçilerde anıldı.

T.C’nin önder yoldaş İbrahim Kaypakkaya’ya karşı duyduğu korku en somut biçimiyle görülmektedir ve haklı bir korkudur. Kürt ulusuna ve mücadelesine yönelik yaptığı tahliller, Kemalizm faşizmdir diyerek açtığı savaş ile o tarihte ki egemenlerce ‘ihtilalci komünizmin’ Türkiye coğrafyasında ki en tehlikeli lideri olarak anılan Kaypakkaya’yı katlederek onu ve fikirlerini öldürebileceğini sananlar yanılmışlardır. Zamanında Kaypakkaya ve yoldaşları karşısında olduğu gibi bugünde onun ardıllarının korkusuyla titremektedirler. Bunu İbrahim Kaypakkaya’yı ananlara açılan davalardan, verilen yüzlerce yıllık cezalardan en net şekliyle görmek mümkündür.” diye devam eden açıklamada devletin önder yoldaş İbrahim Kaypakkaya ve ardıllarına duyduğu korku teşhir edildi.

“Armenak Bakırcıyan Mücadelemizin Sönmeyen Bir Meşalesidir”

Basın açıklamasında “13 Mayıs 1978’de önder yoldaşın hesabını sormak için gerçekleştirmeyi kararlaştırdığı eylem sürecinde katledilen Ermeni komünist Armenak Bakırcıyan yoldaşı da mücadelemizin bir meşalesi olarak anmaya devam edeceğiz.”

denilerek 13 Mayıs’ta ölümsüzleşen Armenak yoldaşta anıldı.

 Açıklamanın devamında özgür yaşam uğruna Diyarbakır 5.nolu hapishanesinde bedenlerini ateşe veren Ferhat Kurtay, Necmi Öner, Mahmut Zengin ve Eşref Anyık’da anıldı. Ayrıca mücadelesi ile Kürt Ulusal hareketinin önderlerinden biri olan Haki Karer’de, “Rojava’da verilen mücadelenin coşkusu, Wan’da, Lice’de Kürt köylülerinin kalekollara karşı isyanı ile anıyoruz.” sözleriyle anıldı.

Eylem sırasında “Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya”, “Şehid Nambırın”, “Kahrolsun Faşist Kemalist Diktatörlük”, “Reyhanlı’dan Soma’ya Roboski’yi Unutma” sloganları atıldı. Basın açıklaması sonrası Soma’da katledilen işçiler için oturma eylemi yapan grup, sonrasında yemekhanede ses çıkarma eylemi yaptı. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu