Güncel

İMC TV: “Kanalımıza yönelik uygulamaları asla kabul etmiyoruz”

H. Merkezi: 29 Eylül’de başbakanlık kararnamesiyle hakkında kapatma kararı çıkarılan TV kanallarından olan İMC TV açıklama yayımlayarak,  hükümete bu hukuksuzluktan geri dönme; kamuoyuna ise dayanışma çağrısında bulundu.

İMC TV’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Kanalımıza yönelik uygulamaları asla kabul etmiyoruz”

15 Temmuz darbe girişiminden 5 gün sonra ilan edilen Olağanüstü Hal uygulamasının amacını cumhurbaşkanı ve başbakanın “demokrasi ve özgürlüklere hizmet” olarak sunduğu hatırlatılan açıklamada, “Erdoğan’ın OHAL’le koruyacağını vaat ettiği ‘demokratik değerler’ arasında sendikal özgürlükten ifade-basın özgürlüğüne, halkın haber alma özgürlüğünden toplantı ve gösteri özgürlüğüne çok sayıda değer iki buçuk aylık kısa zaman dilimi içinde tek tek ihlal edildi” denildi.

Bu ihlallerden birinin 29 Eylül günü çıkarılan kararname olduğunu belirten İMC TV, “5 buçuk yıldır yaptığı yayıncılıkla Türkiye’nin önemli medya merkezlerinden biri haline gelen İMC TV, 22 televizyon ve radyoyla birlikte ‘terör örgütleriyle ilişki’ gibi bir suçlamayla bir günde kapatıldı. Hükümetin, haber ve gazetecilik yapmak, bunu da evrensel basın-yayın ilkeleri çerçevesinde gerçekleştirmek dışında bir ‘suçu’ olmayan kanalımıza yönelik uygulamalarını asla kabul etmediğimizi tekrar vurgulamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Yayına başladığımız günden bu yana demokrasi ve toplumsal barış vurgusuyla yayın yapıyoruz”

İMC TV olarak yayına başlanılan günden bu yana demokrasi ve toplumsal barış vurgusuyla yayın yapıldığı hatırlatılan açıklamada,  “Kanalımız Türkiye’deki ana akım medyaya hâkim olan milliyetçilik, ırkçılık, cinsiyetçilik, militarizm ve devletçilik gibi yapısal sorunlardan kendini uzak tutmuş, barış gazeteciliğini öne çıkarmıştır. Türkiye’nin en çatışmalı dönemlerinde de yine ana akım medyadan farklı olarak çatışmayı derinleştirecek bir yayını değil, çatışmanın çözümünü dert eden bir anlayışı benimsemiş, bu anlayışı ‘ana akım’ haline getirmeye çalışmıştır” denildi.

“İMC TV, Kürt sorununu, ana akım medyaya hâkim olan kodlardan uzak bir yaklaşımla ele almaktadır”

İMC TV, Türkiye’nin en ciddi ve hassas sorunu olarak kabul ettiği Kürt sorununu, ana akım medyaya hâkim olan kodlardan uzak bir yaklaşımla ele almaktadır. Azınlıklar, siyasal özgürlükler, kadın, çevre sorunlarında olduğu gibi Kürt sorununu da çözümden uzak geleneksel bakışla görmemektedir” ifadelerini kullanan İMC TV, “Bu nedenle yayınlarımız elbette ana akım medyadan farklı ve daha nitelikli olmuştur” dedi.

İMC TV’nin yayın hayatı boyunca Türkiye’de 3 genel seçim, 1 yerel seçim, 1 cumhurbaşkanlığı seçimi gerçekleştiği ve başka televizyon kanallarının aksine “tarafgir” olduğu iddiasıyla ne YSK ne de RTÜK tarafından herhangi bir ceza almadığını belirtilen açıklamada, “Öyle ki, RTÜK’ün geçen yıl ‘tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk’ ilkelerini ihlal ettiği gerekçesiyle ceza verdiği 19 televizyon arasında yalnızca İMC TV bulunmamaktadır” denildi.

 “Kanalımıza yönelik PKK yöneticileriyle yapılan söyleşilerin hükümete yakın yayın organlarında suçlama olarak yansıtılması bu yönden tamamen anlamsız ve etik dışıdır. Bu söyleşiler en beceriksiz okur-izleyicinin dahi kolaylıkla anlayabileceği şekilde sadece haber yapma saiki ve kamuoyunu aydınlatma amacıyla yapılmıştır” ifadeleri kullanılan açıklamada, “çözüm süreci” denilen bir dönemde sorunun iki tarafındaki görüşlerin kamuoyuna yansıtılmasının bir gazetecilik görevi olduğuna vurgu yapıldı.

Açıklama şu şekilde devam ediyor:

“Bir olay veya söyleşinin haber değeri taşıyıp taşımayacağına hükümetler değil gazeteciler karar verir”

Bir olay veya söyleşinin haber değeri taşıyıp taşımayacağına hükümetler değil gazeteciler karar verir. Bu anlamda da kolayca suçlamalara konu edilen haber ve söyleşilerimiz bizim açımızdan haber değeri taşıdığı için yayınlarımızda yer bulmuştur. Bu haber ve söyleşilerimizin hükümet, yargı veya hükümet medyası tarafından söz konusu dönemde suçlama konusu yapılmayıp konjonktürün değiştiği bir döneme denk getirilmesi bir başka çelişki ve haksızlıktır.

imc tv logo“İMC TV halka karşı bu sorumluluğunu Türkiye gibi demokrasi kültürünün hala yeşermediği bir ülkede başarıyla yerine getirmiştir”

Kanalımızın “temas-mesafe” ilişkisini koruyamadığı tek kesim izleyicisi, halkın kendisi olmuştur. İMC TV’yi hükümetin hedefi haline getiren temel unsur, 2015’in Temmuz ayında başlayıp hala devam eden çatışmalı süreçteki benzersiz yayıncılığından başka bir şey değildir. Kanalımız son bir yılda Cizre başta olmak üzere, Nusaybin, Sur, Yüksekova, Silopi, Şırnak ve İdil gibi kentlerdeki sayısız hak ihlalini cesurca gündeme getirmiş, bu ihlalleri başarıyla görünür kılmıştır. Muhabir ve kameramanlarımız zırhlı araçların, tankların içinden değil, büyük bir yıkıma uğratılan kentlerin sokaklarından, savaşın mağduru olmuş vatandaşların evlerinden yayın yaparak oradaki gerçeği tüm çıplaklığıyla ortaya koymuştur. Hükümetin esas rahatsızlığı bu gazetecilik pratiğimize yöneliktir. Gazetecilerin görevi iktidar temsilcilerinin demeçlerini yayınlamak değil, iktidarın yaptığı ihlalleri kamuoyuna göstermektir. Bu anlamda sorumluluğu iktidara değil, halkadır. İMC TV de halka karşı bu sorumluluğunu Türkiye gibi demokrasi kültürünün hala yeşermediği bir ülkede başarıyla yerine getirmiş, bu nedenle de anti demokratik bir uygulamayla ve yargısız infazla susturulmuştur.”

İMC TV’den dayanışma çağrısı

Bu yargısız infaz 12 televizyon ile 11 radyo istasyonu açısından ifade ve basın özgürlüğünün, halkın da haber alma hakkının açık ihlalini doğurmuş, yanında tamiri zor mağduriyetlere yol açmıştır. Kapatılan televizyon ve radyoların mallarına el konmuş, buralarda çalışan yüzlerce gazeteci bir haftada işsiz kalmıştır. Türkiye’nin zaten zayıf olan demokrasisi çok daha zayıflamıştır. Tüm bunlara rağmen bu açık hukuksuzluklardan vazgeçilmesini sağlamak bizim için olduğu kadar bu ülkedeki siyasi partilerden sivil toplum örgütlerine herkesin görevidir. Bu anlamda hükümete tüm bu hukuksuzluklardan geri dönmesine yönelik çağrımızı yineliyor, toplumun diğer kesimlerinden de dayanışma beklediğimizi ifade etmek istiyoruz

İMC TV de halka karşı bu sorumluluğunu Türkiye gibi demokrasi kültürünün hala yeşermediği bir ülkede başarıyla yerine getirmiş
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu