GüncelManşet

MÇD: 10 yıldır mücadele diyoruz ve etmeye devam edeceğiz!

İstanbul: Munzur Çevre Derneği 10. Yılını, “Gezi Parkı Ruhu ile Doğayı Sahiplenmek ve Herkes için Yaşanabilir bir Doğa Mücadelesinde bir adım daha ileri” şiarı ile bir gece düzenledi.

Gecenin düzenlendiği salon FİGARO saatler öncesinden doğanın talanına karşı mücadele vurgusu yapılan Munzur Çevre Derneği imzalı pankartları ile süslendi.

Gerçekleşen gece de ilk olarak Munzur Çevre Derneği’nin 10 yıllık geçmişini anlatan bir sinevizyon gösterimi izlendi. Sinevizyon gösteriminin ardından Muzaffer Acar sahne aldı.

Ardından da Munzur Çevre Derneği Başkanı bir konuşma yaptı. Konuşmasında; “10 yıldır olduğu gibi yine Munzur için mücadele edeceğiz ve doğamızı yaşam alanlarımıza dönük bu saldırılara izin vermeyeceğiz ve mücadele devam edeceğiz “dedi.

Ardından gece Ekicinin türküleri ile coşkulu bir şekilde devam etti. Ekici’nin ardından Sebahat Tuncel bir konuşma gerçekleştirdi. Tuncel konuşmasına Munzur Çevre Derneğine bu etkinliği düzenlediği için teşekkür ederek başladı.

“Munzur asiliği ile ona karşı gelenleri …”

Tuncel konuşmasına şu sözlerle başladı; “Munzur yaşamın kendisidir. o Munzur ki ne büyük direnişlere tanıklık etti. Munzur asi akıyor. Çünkü o asiliğini geçmişinden 30’den alıyor. Ve geçmişte olduğu gibi hala dersimde direnenler var. Munzur’un asiliğinde yetişen cesur ve yiğit insanlar var. Bu yiğitlerde biri de Sakine Cansız. Sakine Cansız direngenliğini ve cesaretini yetiştiği topraklardan aldı. Şimdi nice yiğitleri yetiştiren ve hala yetiştirmeye devam eden bu topraklara Dersim’e Munzur’umuza barajlar yapılmak isteniyor. Bu yapılacak olan barajlarla dersim bölünmek ve geçmişinden arındırmak isteniyor. Munzur’a baraj yapılması denek Dersim’i gömmek, parçalamak denektir. Ama bizler mücadelemizle bu saldırılara karşı duracağız. Eskiden olduğu gibi Munzur asiliği ile ona karşı gelenleri hayal kırıklığına uğratacak” diyerek konuşmasına şu sözlerle devam etti; “Evet, zor bir dönemden geçiyoruz. Bu bozuk ve çürüyen düzenin değişmesi gerek bu da ancak örgütlü mücadele ile olur

“Amaç Dersim’deki örgütlü toplumu bölmektir”

Tuncel’in ardından Meteoroloji Yüksek Mühendisi Cemalettin Küçük bir konuşma yaptı. Küçük; Dünya’da çevre sorunun her gün biraz daha büyüdüğünü söyledi. Dersim’deki çevre katliamının programlı olduğunu belirten Küçük, “Amaç Dersim’deki örgütlü toplumu bölmektir. Bunu da barajlarla yapmak istiyorlar. Önümüzde ki süreçlerde de göreceğiz ki bu gün dersime giremeyenler yarın Dersim’e yerelden doğru girmeye çalışacaklar. Şimdi onlar için en kolay yer olarak görülen Geyik Suyu tarafından girmeye çalışacaklar. Bu yüzden Geyik Suyun tarafında oturan herkes çok dikkatli olmalı ve bu oyuna gelmemelidir. Bizler Munzur ve Dersim’i talanlarla yok etmelerine izin vermemeliyiz, omuz omuza mücadele etmeliyiz”  dedi.

Küçük’ün ardından sahneye çıkan  Dost Erbati, Töre Anadolu ve Emre Saltık türküleri ile kitleye coşkulu anlar yaşattı. Gecede sıklıkla halayların çekilmesi, coşkuyu daha bi arttırdı. Gece de sıksık Munzur’un anlamının yaşmak olduğunu ve yaşamlarına dönük herhangi bir saldırıya izin verilmeyeceği ve mücadelelerine devam edeceği vurguları yapıldı.

Gece Güler Duman’ın türküleri ile sonlandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu