Güncel

Mehmet Ayvalıtaş Ankara’da anıldı

 

Ankara: 2 Haziran 2013 tarihinde Gezi isyanının ilk günlerinde sokaklarda olan Mehmet Ayvalıtaş yolu kapatmak isterken, kitlenin içerisine hızla giren bir aracın altında kalarak katledilmişti. Gezi isyanının ilk şehidi olan Mehmet Ayvalıtaş’ın katledilişinin birinci yılında Ankara’da Yüksel Caddesinde yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi.

Sosyalist Dayanışma Platformu(SODAP) tarafından yapılan çağrıyla bir araya gelen kitle, hep bir ağızdan “Hepimiz Mehmet’iz, öldürmekle bitmeyiz”,”Katil devlet hesap verecek” sloganlarını haykırdı.

SODAP adına Su Fidansoy’un yaptığı açıklamada “19 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş’ın ölümünün bir kaza olmadığını, bunun AKP’nin yarattığı eli kanlı faşistlerin sokaklarda rahatça ellerini kollarını sallayarak gezmesinin bir sonucu olduğunu belirtti. Fidansoy açıklamaya devamla yaşanan katliama hala kaza süsü verilmekte olduğuna ve görüntülerin ortada olmasına rağmen katillerin hala yargılanmadığına değinerek onlardan kalan mücadeleyi sürdüreceklerine ve sonuna kadar devam ettireceklerine dair söz vererek açıklamayı sonlandırdı.

SODAP’ın yaptığı açıklamanın ardından Ankara Dayanışması Ahmet Bal söz aldı. Bal, Mehmet Ayvalıtaş şahsında tüm Gezi şehitlerini anarak başladığı konuşmasını “Faşist AKP hükümeti döktüğü kanın içinde boğulacaktır” diyerek sonlandırdı.

Yapılan açıklamaya Mücadele Birliği, Kaldıraç, SDP, SKM, YDG, BDSP, DHF, YDK, Öğrenci Kolektifleri, Partizan, Devrimci Proletarya da destek verdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu