GüncelManşet

(Foto)Mehmet Ayvalıtaş Mezarı Başında Anıldı

 


İstanbul: Gezi İsyanı’nın ilk şehidi olan 19 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş, ölümünün birinci yılında mezarı başında yapılan törenle anıldı. Sabahın erken saatlerinden itibaren ailesi, yoldaşları, devrimci, demokrat kurumlar Ayvalıtaş’ı anmak için Ataşehir Pir Sultan Abdal Cemevi’nde toplandı. Buradan hep birlikte Mehmet Ayvalıtaş’ın Çekmeköy’de bulunan mezarı başına gidildi. Yoğun sağanak yağmura rağmen katılımın yoğun olduğu anma programı, Gezi İsyanı’nda ve özgürlük mücadelesinde yitirilenler için yapılan saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından SODAP adına bir açıklama okundu. Açıklamaİktidar kar hırsı için kana doymadı Mehmet’i, Ali İsmail’i, Ethem’i, Berkin’i, Abdullah’ı, Medeni’yi ve daha nice gençlerimizi aramızdan aldı” denildi. Aynı kar hırsının Soma’da 301 madenciyi katlettiği belirtilen konuşmada, “Bu katillerden hesap sormak, unutmamaktır. Öfkemizi sokağa taşımak, umudu büyütmektir” denilerek mücadele çağrısı yapıldı.

SODAP’ın açıklamasının ardından Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel söz aldı. Tuncel “Bu devlet, Berkin’den, Mehmet’ten, Ali İsmail’den korkuyor. Bu korku onların sonunu getirecek. Şimdi Berkin, Mehmet aramızda değil ama onların itirazını yükselten milyonlar sokakta. Devlet korksun. Ama Mehmet de rahat uyusun, yoldaşları mücadele ediyor” dedi. “Emri ben verdim” diyen Başbakan Erdoğan’ın sözlerini hatırlatan Tuncel “Gençlerimizi öldüren, bizzat bu talimatı verenlerdir, önce onlar yargılanmalıdır” dedi. Tuncel son olarak sorumlular yargılanana kadar mücadele edeceklerini belirtti.

ayvalıtaş1Baba Ayvalıtaş; “Bin Mehmet’im var”

Tuncel’in ardından söz alan Mimar Mücella Yapıcı ise konuşmakta zorluk çekti ve “Artık sözün bittiği yerdeyiz” dedi. Yapıcı, “Sizi unutursak, unutturursak ve hesabınızı sormazsak yazıklar olsun aldığımız nefese, unutursak kalbimiz kurusun. Kahrolsun faşizm” şeklinde konuştu. Anmaya katılan Sanatçı Pınar Aydınlar, Gezi isyanında yaşamını yitirenleri andı, “Bize onların ardından direnmek, onların hesabını sormak düşer, zulmün kalelerini yıkacağız.” dedi.

Baba Ali Ayvalıtaş ise “Ben bir Mehmet kaybettim ama bin Mehmet’im var” diyerek konuşmasına başladı. Katledilen gençlerin AKP’nin katliamcı yüzünü ortaya çıkardığını söyleyen Ali Ayvalıtaş, “AKP’de kar hırsı olmasaydı, ayakkabı kutularındaki paralar olmasaydı Soma’da 301 madenci ölmeyecekti, Mehmetlerimiz ölmeyecekti” diye konuştu. Ali Ayvalıtaş, bir yıl boyunca yaşadıklarını anlattığı yazıyı okudu ve “Bir yıl benim için nasıl geçti bir de bana sor ey diktatör Recep Tayyip Erdoğan” diye haykırdı.

Anmaya ayrıca; Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, Taksim Dayanışması bileşenlerinden Disk Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve Avukat Can Atalay da katıldı.

Anma boyunca sık sık “Katil Devlet Hesap Verecek”, “Mehmet Yoldaş Ölümsüzdür” , “Mehmet Yoldaş Kavgamızda Yaşıyor” , “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür” sloganları atıldı.

Analarımızın gözyaşlarını dindireceğiz!

Anma sonlandıktan sonra, Mehmet Ayvalıtaş’ın ölümünün ardından kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren annesi Fadime Ayvalıtaş’ın da mezarı başına gidilerek, anma yapıldı. Mezar başında “Fadime Ana Ölümsüzdür” , “Anaların Öfkesi Katilleri Boğacak” sloganlarını atan kitle burada da bir saygı duruşu gerçekleştirdi. Saygı duruşunun ardından yapılan konuşmada Fadime Ana’nın yaşadığı acı sonucunda yaşamını yitirdiği belirtilerek “Analarımızın gözyaşlarını dindireceğiz” denildi. Anma esnasında ağıtlar yakan Fadime Ayvalıtaş’ın annesi ve kızı fenalaştı. Kitle buradan araçlarla Pir Sultan Abdal Cemevi’ne geçti.

[widgetkit id=732]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu