GüncelManşet

(Güncelleniyor)Mehmet Ayvalıtaş’ın mahkemesi ertelendi

Kartal: 2 Haziran tarihinde Ümraniye’de katıldığı eylem sırasında kitlenin üzerine araba sürülmesi sonucu 19 yaşında hayata gözlerini yuman Gezi şehidi Mehmet Ayvalıtaş’ın bugün Kartal Anadolu Adliyesinde duruşması görülüyor.

Mehmet Ayvalıtaş’ın yaşamını yitirmesi sonucu açılan davada, önce her köşe başında bulunan MOBESE yok denildi ancak daha sonra MOBESE kayıtları bulundu. Sadece MOBESE değil savcılık tarafından da mahkemeye gönderilen evrakların kaybedildiği ortaya çıkmıştı. Daha önce yapılan duruşma mahkeme önünde bekleyen kitleye polisin saldırması ve mahkemede çıkan gerginlik sebebi ile ertelenmişti.  

Demokratik kitle örgütlerinin ve halkın yoğun katılımı olan duruşmada basın mahkeme salonuna alınmadı. Berkinin babası Sami Elvan ve annesi Gülsüm Elvan mahkeme salonuna girdi. Kartal Adliyesi önünde bir araya gelen yüzlerce kişi Soma’da katledilenler ve Gezi şehitleri için saygı duruşunda bulundu. Devrimci, demokrat ve yurtsever kitle, “Gezi şehitleri ölümsüzdür”, “Soma’nın hesabı sorulacak” sloganları atarak bekleyişi sürdürüyorlar.

Gelişmeleri aktaracağız.

10.45: İçinde Partizan, YDK ve YDG’nin de bulunduğu devrim demokratik kitle örgütlerini Kartal adliyesi önünde forum düzenliyor. Forumda Limter –İş Sendikası Genel Başkanı Kamber Saygılı, adliyeyi göstererek, “Bu beton yığınından adalet çıkmaz, adalet güç birliğinden çıkar” dedi. Saygılı, Gezi’den Soma’ya katledilen devrimcilerin ve işçilerin hesabını soracaklarını belirtti.

10.55: duruşmaya sanık Cengiz Akbaş gelmedi. Avukatların itirazına rağmen mahkeme devam ediyor. Cengiz Akbaş’ın mahkemeye katılma zorunluluğu bulunuyor. Avukatlar sanığın korunduğunu iddia ediyor. 

 12.00: Avukat Sevgi Evren, sanıkların korunması ve delilerin saklanmasından ötürü sanıklara tutuklama talebinde bulundu. Avukat Arzu Becerik ise, Fadime Ayvalıtaş’ın adaletsizlik yüzünden hayatını kaybettiğini söyledi.

Forumda söz alan Partizan temsilcisi, “İçinde bulunduğumuz Mayıs ayı kararlılığın ve cesaretin devrimci direnmenin ruhunu taşıyan aydır. Mayıstan haziranı karşılarken, Gezi İsyanı yoğun mücadele deneyimlerinin yanında şehitler şahsında mücadelenin adı olmuştur” dedi. Soma’da katledilen işçileri anarak, “Katliamlara karşı yasta değil, isyandayız” dedi.

12.45: Metmet Avalıtaş’n mahkemesi 22 Eylül saat 09.00’a ertelendi. Adliye önündeki kitle öfkeli ve “Katil devlet hesap verecek” sloganları atılıyor.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu