Manşet

Mêrdîn’de 1 Mayıs ve izlenimler

T. Kürdistanı’nda daha önceki senelerde bölgesel olarak gerçekleştirilen 1 Mayıs mitingleri son iki senedir yerellerin inisiyatifine bırakılmış ve yerellerin bu konudaki örgütlenmelerine önem verilmiştir.

Mêrdîn’de de son iki yıldır şehir merkezinde gerçekleştirilen 1 Mayıs mitinglerinde bu seneki etkinlikler daha kitlesel ve coşkulu geçmiştir.

1 Mayıs günü Yenişehir’de bulunan KESK binası önünde buluşan kitle, buradan Taksi Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirdi. Katılan örgütlerin pankartlarının önde yer aldığı ve kitlenin pankartların arkasında ortak kortejde bulunduğu yürüyüşünün ardından başlayan mitingde BDP Amed milletvekili Nursel Aydoğan bir konuşma yaptı.

Yapılan konuşmaların ve tutuklu KESK üyeleri ve tutuklu milletvekillerinden gelen mesajların okunmasının ardından müzik gruplarının konserlerine geçildi. Söylenen parçalar ve çekilen halayların ardından mitin sona erdi.

 

Dipnot:

Bu seneki 1 Mayıs mitinginin coşkulu ve kitlesel geçtiğinden bahsettik. Ancak bu değerlendirmemizde 1 Mayıs örgütlenmesinin ciddi çalışmalar yapılarak ele alındığı anlaşılmasın.

Bu kitlesellik ve coşku kendiliğindendir.

1 Mayıs’a iki gün kala sadece afiş asarak eylem örgütlenmesi yapılması, miting günü 1 Mayıs marşını dahi çalmaması (gerekçe olarak bir buçuk aydır bu mitingi örgütleyen tertip komitesinin bu süre içerisinde marşları bulamaması(!) gösteriliyor), katılımcı örgütlerin kendi tabanlarına yönelik çağrıda bulunmaması, ki bunda Eğitim-SEN’in gerekçe olarak “biz eğitim-sen tabanına güveniyoruz, bu yüzden çalışma yapmadık” yönlü bilimsellikten uzak Aristo’yu bile çileden çıkaracak bir düz mantıkla hareket eden söylemlerinin olması, son yıllarda Mêrdîn’de ve bölgede tecavüz olaylarını sıkça yaşanmasına rağmen mitingde kadın renginin çok yetersiz kalması, bölgede taşeronlaşmanın oldukça yaygınlaşmaya başladığı ve güvencesiz çalışmanın -özellikle güvencesiz öğretmenler- arttığı bir zamanda güvencesizlerin sadece isminin okunup geçilmesi onların sorunlarına dair bir söylemin olmaması, mitingde iki konuşmanın dışında geriye kalan zamanda 7 tane müzik grubunun çıkartılarak zamanın müzikle doldurulmaya çalışılması, miting daha bitmeden mitinge katılan örgüt yöneticilerinin alandan gizlice kaçmaları –sonrasında, alanda kalmaya mecbur muyduk? gibi söylemler kullanmaları-…

Bu söylemleri daha da uzatabiliriz.

Bu sene 1 Mayıs’ın coşkulu ve kitlesel geçtiğinden bahsetmiştik. Ancak bir de 1 Mayıs’ın bu bahsettiğimiz yüzü var. Sadece müzik dinlemekle geçen yüzü… Size kitlenin öfkesinden bahsetmek isterdik ancak buna zamanımız olmadı. Değerlendirmeyi sizlere bırakıyoruz. Ancak her şeye rağmen önümüzdeki 1 Mayıs’ta emeğin öfkesini ve gücünü göstermek için alanlarda buluşmak üzere!

 

Mêrdîn’den bir DDSB’li

 

Resimler için bakınız:

http://www.ozgurgelecek.net/resim-galerisi.html

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu