Emek

Merdîn’de 1 Mayıs

Merdîn: Merdîn’de Emek Platformu bileşenleri, 1 Mayıs’ı büyük bir coşku ile kutladı. Mardin Emek Platformu bileşenleri tarafından Artuklu ilçesindeki Karayolları Parkı’nda düzenlenen mitinge binlerce işçi ve emekçi katıldı.

KESK Mardin Şubeler Platformu Başkanı Hamdullah Yıldırım, HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, HDP ve BDP Mardin İl Örgütü, Merdîn Büyükşehir Eşbaşkanı Ahmet Türk, DİSK, Genel İş Kızıltepe Temsilcisi Şakir Şahin, taşeron işçileri, Partizan okurları ve ilçelerden gelen emekçiler de katıldı.

Emekçiler, Newroz meydanında biraraya gelerek kortejler şeklinde miting alanına girerek “Biji Yek Gulan”, “İşçiyiz, emekçiyiz, kazanacağız”, “Biji Berxwedana Rojava”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları ile flamalar taşındı.

 

“İnsanca ve onurlu yaşamak istiyoruz”

PKK lideri Abdullah Öcalanın 1 Mayıs mesajının da okunduğu mitingin açılış konuşmasını yapan KESK Mardin Şubeler Platformu Başkanı Hamdullah Yıldırım, konuşmasında Kürt, Türk, Arap, Süryani, Ermeniler, yasaklara baskılara göğüs gelen ve eve hapsedilen ve saldırılara karşı çıkan kadınlara seslenerek, bu yıl işçi bayramını birlik, mücadele ve dayanışma gününü kutladığını söyledi.

“Bizler insanca ve onurlu yaşam istiyoruz” diyen Yıldırım, taşeron çalıştırmaya sözleşmeli personel uygulamasına karşı köle olmaya direndiklerini belirterek, “Bu vesileyle 1 Mayıs emekçilerin Kürdistan, Türkiye ve tüm Ortadoğu halklar için ortak dayanışma birlik ve direniş gününüdür. Kardeşçe tüm sömürgeci baskıcı rejimlere karşı bir cephede mücadele etmenin günü olmasını devem etmesini diliyorum. Özgürlük adalet ve barış için bu uğurda canlarını vermiş tüm şehitleri bir kez daha anıyor ve direnişleri önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından yerel sanatçıların sahneye çıkmasıyla 1 Mayıs coşkuyla kutlanmaya devam etti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu