Dünya

“Merkel hükümetini teşhir için 1 Mayıs’a”

H. Merkezi: İşçi ve emekçilerin 1 Mayıs mücadele günü öncesinde bir açıklama yayınlayan Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF) “Rosa Luxemburg’un söylediği gibi; proletaryanın ‘özgürleştirici düşün ve eylem manifestosu’dur şanlı ve kızıl 1 Mayıs” dedi.

Uluslararası mali ve iktisadi krizlerin 7. yılında, kapitalist sınıflar halen faturaları emekçilere ve halklara kesiyorlar. Sermaye kuklası hükümetler ise, emek ücretlerini minimize etmek ve halkın vergilerini sürekli yükseltmek derdindeler” diyen ATİF, Alman tekellerin “uluslararası mali ve iktisadi krizlere rağmen, bu süreçte en çok meta ve sermaye ihracatı gerçekleştiren, en fazla azami kâr elde ederek en çok sermaye biriktiren uluslararası  tekellerin başında geldiğini” vurguladı.

 

 “Merkel hükümetini meydanlarda teşhir edelim”

Göçmen emekçiler bu ülkede kalkınma dönemlerinde en son işe alınan, kriz dönemlerinde ise ilk önce işten atılan durumundalar. Kurumsal ırkçılık, neo-faşizm, savaş çığırtkanlığı, militarizm Almanya’da yeniden tehlikeli boyutlar kazanmaktadır” diyerek göçmen işçiler sorununa dikkat çeken ATİF son olarak şu çağrıda bulundu:

İşte bu nedenlerden ötürü; hangi ulusal, etnik, inançsal kökenden olursak olalım, hangi siyasal görüşe sahip olursak olalım, kadın ve erkek, yerli ve göçmen bütün işçiler-emekçiler olarak sınıf temelinde birleşmeli ve  omuz omuza vermeliyiz. Merkel hükümetinin boyutlandırdığı sosyal ve siyasal yıkım politikalarını meydanlarda teşhir etmeliyiz.  Alman emperyalizminin dış politikada işgalleri ve bölgesel savaşları destekleyen militarizmine karşı çıkmalıyız. Ve 1 Mayıs’ta  hep bir ağızdan haykırmalıyız: Bütün ülkelerin işçileri ve ezilen halkları, özgür gelecek için birleşiniz!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu